Barszcz czerwony na wędzonce i zakwasie

Barszcz czerwony przygotowany na wędzonce z dodatkiem suszonych buraków, czosnku oraz domowego zakwasu z buraków.

Barszcz czerwony na wędzonce to klasyka, wręcz ikona polskiej kuchni. Idealny do picia solo, świetny z kapuśniaczkiem, krokietem, czy też z uszkami. Doskonale rozgrzewający w chłodne dni, leczniczy w „te dni” i jest bardzo zdrowy. W dobie sprzedawanych nam dzisiaj mięs i wędlin niezbyt wysokiej jakości, szczególnie do przygotowania barszczu konieczne jest dokładne przyjrzenie się wędzonce. Może to być surowy, wędzony boczek, wędzone żeberka itp., warunek wszakże jeden, czyli wysoka jakość. Żadnych „sklepowców”, żadnych pakowanych w folię, żadnych z przecen. Wędzonka MUSI być najlepiej z domowego wędzenia albo od małego producenta. W ostateczności z małego sklepu od sprzedawcy, któremu ufasz, u którego kupujesz mięso i wędliny od jakiegoś czasu.

Dobra wędzonka podstawą dobrego barszczu

Barszcz czerwony na wędzonce to kwintesencja smaku wędzonki, dlatego nie ma tutaj miejsca na przemysłowe pseudo wędliny. Kwintesencją gotowania barszczu jest idealne utrafienie w smak, czyli by kuchenne lawirowanie między wędzonym, słodkim i kwaśnym smakiem połączyć w swój ulubiony smak. Dlatego nie licz na to, że znajdziesz tutaj dokładne ilości co i czego dodać. Mój przepis traktuj jako preludium do Twojego idealnego barszczu czerwonego na wędzonce.

Składniki

wędzonka o wadze około 500 gramów;
małe opakowanie suszonych buraków;
10 ząbków czosnku;
sól, pieprz ziarnisty;
500 ml zakwasu buraczanego;
listek laurowy, ziele angielskie (opcja);

Przepis na barszcz czerwony na wędzonce

Przygotuj 500 gramów surowego, wędzonego boczku lub żeberek wędzonych. Wędzonka musi być sprawdzonego pochodzenia, ma to WIELKIE znaczenie, ponieważ wywar z niej będzie bazą Twojego barszczu. Ja polecam mięso i wędliny od Gawora z podkrakowskich Podstolic.

Ugotuj wędzonkę na barszcz czerwony

Wędzonkę umyj pod bieżącą wodą, a następnie włóż do niedużego garnka i zalej zimną wodą. Ja dodałem jeszcze skórę z wędzonego, surowego boczku dla podkreślenia smaku. Gotuj wędzonkę na wolnym ogniu przez około 45 minut, czas gotowania zależy oczywiście od wielkości wędzonki. Na tym etapie nie dodaję żadnych przypraw.

Przygotuj wywar buraczany na barszcz

Podczas gdy wędzonka gotuje się Ty w osobnym garnku zagotuj wodę i wrzuć do niego pół małego opakowania suszonych buraków. To moje niedawne odkrycie, znakomicie zastępują surowe buraki, a dzięki ich zastosowaniu nie ma konieczności obierania i długiego gotowania buraków. Oczywiście użyj suszonych buraków bez żadnych dodatków w postaci soli, glutaminianu itp. Gotuj suszone buraki około 20 minut na wolnym ogniu. Gdy wywar będzie gotowy przecedź go przez sitko i odstaw na chwile na bok.

Przygotuj przyprawy do barszczu, około 10 ząbków czosnku i 1 do 2 łyżeczek pieprzu w ziarnkach to baza. Możesz przygotować również listek laurowy, a także trochę ziela angielskiego.

Porada-> barszcz czerwony musi mieć charakter, dlatego nie żałuj pieprzu i czosnku.

Gdy wędzonka jest już miękka wyjmij ją z wywaru i włóż pod bieżącą, zimną wodę na kilka minut. Następnie przestudź, owiń w papier śniadaniowy i włóż do lodówki. Będzie idealna do chleba lub podawana z chrzanem.

Barszcz czerwony na wędzonce przygotowanie

Wywar pozostaw w garnku na gazie; powinien mieć znakomity, wędzony posmak, ale nie powinien być zbyt słony,  jeśli tak jest oznacza to, że Twoja wędzonka była dobrej, wysokiej jakości. Gdy wywar się zagotuje wrzuć grubo przesiekany czosnek, zmiażdżony w moździerzu pieprz i ewentualnie liść laurowy i ziele angielskie. Gotuj około 10 minut.

Gotujący się z przyprawami wywar mięsny odcedź (nie musisz tego robić, pozostaw przyprawy w wywarze jeśli wolisz), a następnie wlej do niego wywar z suszonych buraków. Ten ostatni jest bardzo słodki od naturalnej słodyczy buraków, na tym etapie zatem Twój barszcz będzie dymny, ale wyraźnie słodki.

Aby przełamać zbytnią słodycz barszczu i poprawić jego smak smak wlej do niego zakwas buraczany. Tyle, aby uzyskać pożądany przez Ciebie smak. Pamiętaj, że właściwie każdy z nas woli nieco inny barszcz, od mocno słodkiego po wyraźnie kwaśny. Dopraw ostatecznie barszcz czerwony na wędzonce do smaku i zagrzej, ale tak, by nie zawrzał, bo straci swój piękny kolor.

Barszcz czerwony na wędzonce sposób podania

Podawaj solo, z krokietami, z pasztecikiem, z kapuśniaczkiem, z uszkami i z czym tylko dusza zapragnie.


Dowiedz się jak zrobić zakwas z buraków czerwonych na barszcz.


Rekomendowane przepisy

2 komentarze

  1. blank

    Właśnie go zrobiłam, tyle, że zamiast buraków suszonych dałam koncentrat buraczany. Rewelacja, szybko i smacznie. Dziękuję za ten przepis, jest godny
    polecenia.

    1. blank

      cieszę się, że smakuje – pozdrawiam i zachęcam do wypróbowania również innych przepisów 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *