Barszcz czerwony na zakwasie domowym zrobiony

Barszcz czerwony na zakwasie, czyli zupa z gotowanych buraków i domowego zakwasu buraczanego z dodatkiem dużej ilości czosnku i przypraw.

Barszcz czerwony na zakwasie samodzielnie przygotowanym to coś, co w okresie jesienno zimowym, ale także na przednówku powinno dosyć często gościć na naszych stołach. Buraki są szalenie zdrowe, a barszcz można spożywać na wiele sposobów. Picie pół szklaneczki samego zakwasu co dzień jest zalecane przez lekarzy. A sam barszcz? Można go pić solo w chodne dni, można go podać z krokietami, pasztecikami, uszkami, w zasadzie z czym dusza zapragnie. Amatorów barszczu zachęcać nie trzeba, tych mniej przekonanych zachęcam jednak gorąco. Zwłaszcza na taki barszcz czerwony na zakwasie, ale takim domowym, takim jak należy. Taki barszcz nie ma sobie równych.

Składniki

1,5 kilograma buraków;
500 ml domowego zakwasu buraczanego;
nieduża marchewka;
plaster selera;
nieduża pietruszka;
główka czosnku;
liść laurowy;
kilka ziarenek ziela angielskiego;
sól, pieprz w ziarenkach do smaku;

Przepis na barszcz czerwony na zakwasie

Na początek obierz wszystkie warzywa i delikatnie obmyj pod bieżącą wodą. Następnie pokrój buraki w pół centymetrowe plastry i włóż do dużego garnka. Włóż do garnka również marchewkę, pietruszkę i seler (w całości) i zalej wszystko nieco ponad 2 litrami zimnej wody. Wstaw garnek na gaz.

W międzyczasie, gdy woda się grzeje przygotuj czosnek, liść laurowy, pieprz w ziarenkach, a także ziele angielskie.

Gotujemy buraki z przyprawami

Gdy woda się zagotuje zmniejsz gaz pod garnkiem, dodaj 1 łyżeczkę soli oraz czosnek, liść laurowy, ziele angielskie i pieprz w ziarenkach. Gotuj buraki 30 minut. Po tym czasie spróbuj wywaru, jeżeli zbyt mocno czuć go marchewką, albo pietruszką lub selerem wyjmij je. Jeśli dominują buraki to jest ok. Jeśli zaś chcesz otrzymać mocniejszy smak dodaj np. 3 łyżki suszonych buraków (łatwo dostępne w sklepach, wybierz te bez żadnych dodatków). Dopraw w razie konieczności. Z warzywami lub bez gotuj wywar jeszcze 15 minut, aż buraki będą miękkie.

Porada-> dodanie suszonych buraków wzmocnia słodki smak wywaru, dzięki czemu kontrast z kwaśnym zakwasem powinien być zrównoważony.

Gdy buraki są miękkie, a wywar gotowy odcedź go i przelej przez gazę, aby był klarowny. Następnie wlej uzyskany wywar z powrotem do garnka. Do wywaru wlej zakwas buraczany, oczywiście domowy i tylko domowy (zobacz przepis na zakwas z buraków). Proporcji Ci nie podam dokładnych, bo każdy lubi nieco mniej lub bardziej kwaśny barszcz, mniej lub bardziej słodki. Ja na 1 litr wywaru buraczanego użyłem 500 ml zakwasu, barszcz był dość kwaśny, taki jak lubię. Ale uwaga: zakwasu dolewaj po trochu, aby utrafić swój ulubiony smak barszczu.

Barszcz czerwony na zakwasie czas podać

Zagotuj barszcz na wolnym ogniu, ale nie doprowadź do jego wrzenia, bo w takim wypadku barszcz straci kolor. Po prostu zgaś gaz pod garnkiem na minutkę przed zawrzeniem barszczu. Gorący barszcz wypij, albo podawaj z pasztecikami, uszkami, krokietami lub z fasolką.

Rekomendowane przepisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *