Bigos tradycyjny z grzybami i śliwkami na bogato

Tradycyjny bigos przygotowany z kapusty kiszonej z dodatkiem słodkiej białej kapusty, dziczyzny, wieprzowiny oraz kiełbas, a także z suszoną śliwką i grzybami.

Tradycyjny bigos przygotowany z kapusty kiszonej z dodatkiem słodkiej białej kapusty, dziczyzny, wieprzowiny oraz kiełbas, a także z suszoną śliwką i grzybami. Bigos to prawdziwa instytucja w kuchni polskiej. Jego amatorów przekonywać do niego nie muszę. Gdy nadchodzi oziębienie może oznaczać tylko jedno. Pora na bigos. Oprócz klasycznych składników bigosu, jak żeberka wędzone, kiełbasa jałowcowa, czy mięso, aby bigos był jeszcze najlepszy dodaję obowiązkowo wędzone śliwki węgierki i suszone grzyby. No i pamiętaj o starej prawdzie, że bigos im dłużej gotowany i studzony (a jeszcze lepiej przemrożony na balkonie) tym lepszy. Ja swój gotowałem 3 dni. Aż albo tylko.

Marynata do mięsa

2 szklanki czerwonego wytrawnego wina;
1 pokrojona cebula;
listek laurowy;
pieprz w ziarnach;
5 ząbków czosnku;
5 ziaren ziela angielskiego;
kilka ziarenek jałowca.

Składniki na bigos tradycyjny

1,5 kilograma kapusty kiszonej;
główka białej kapusty o wadze około 1,5 kilograma;
500 gramów przerośniętej wołowiny albo jeszcze lepiej dziczyzny;
400 gramów karczku lub łopatki wieprzowej;
600 gramowy kawałek wędzonych żeberek;
200-300 surowego wędzonego boczku;
1 lub 2 nieduże laski kiełbasy jałowcowej z dodatkiem dziczyzny;
1 duża cebula;
ziele angielski, liście laurowe, pieprz ziarnisty;
1 łyżka słodkiej, mielonej papryki;
mały słoiczek koncentratu pomidorowego;
garść suszonych grzybów;
garść wędzonych śliwek węgierek;
sól, pieprz;

Bigos tradycyjny przepis

Do mojego bigosu koniecznie dodaję 1 lub 2 nieduże laski kiełbasy jałowcowej z dodatkiem dziczyzny. Niezbędny jest również spory, bo około 600 gramowy kawałek wędzonych żeberek i kawałek surowego wędzonego boczku (200 do 300 gramów).

Marynujemy mięso

Przerośniętą wołowinę albo jeszcze lepiej dziczyznę pokrój w dość drobną kostkę i marynuj w lodówce przez kilkanaście godzin w roztworze przygotowanym według przepisu powyżej.

Gotujemy kapustę

Półtora kilograma pokrojonej, dobrej kapusty kiszonej włóż do dużego garnka, dodaj liście laurowe, pieprz ziarnisty, ziele angielskie a także żeberka wędzone i kawałek surowego wędzonego boczku. Następnie zalej całość wrzątkiem i gotuj razem około 1 godziny.

Przyrządzamy gulasz z karczku wieprzowego

Podczas gdy kapusta się gotuje przygotuj gulasz z karczku lub łopatki wieprzowej (400 gramów mięsa). W tym celu na niewielkiej ilości oliwy zeszklij cebulę, a następnie dodaj pokrojone w drobną kostkę mięso. Gdy mięso ładnie się zrumieni zgaś gaz pod patelnią i wsyp łyżkę słodkiej, mielonej papryki. Wymieszaj wszystko, aby mięso pokryło się powstałą z tłuszczu, cebuli i papryki masą. Wlej pół szklanki wrzącej wody i ponownie zamieszaj wszystko. Zawartość patelni przełóż do garnka i postaw go na gaz. Dolej niepełną szklankę gorącej wody i duś na wolnym ogniu do miękkości (w razie potrzeby uzupełniaj niewielką ilością wrzątku).

Przyrządzamy bigos

Do osobnego garnka wrzuć poszatkowaną niedużą (około 1,5 kilograma) główkę białej kapusty. Dolej wrzącej wody i gotuj na „pół twardo”. Z garnka z kapustą kiszoną wyjmij ugotowane żeberka i boczek, a gdy nieco przestygną oddziel mięso od kości i pokrój na kawałki. Pokrojone mięso włóż z powrotem do garnka z kapustą kiszoną.

Porada-> bigos zawsze jest tym lepszy, im większa jest w nim różnorodność mięs i wędlin. Nie oznacza to jednak, że musi ich być dużo.

Następnie do garnka z ugotowaną kiszoną kapustą i pokrojonym mięsem dodaj ugotowaną białą kapustę (oczywiście odcedzoną). Dodaj również wcześniej przygotowany gulasz wieprzowy oraz mały słoiczek koncentratu pomidorowego. Dorzuć pokrojone suszone grzyby razem z wywarem (wcześniej namoczone i ugotowane) i wędzone śliwki węgierki. Wymieszaj bigos i nadal gotuj na małym ogniu.

Bigos na stół!

Na patelni smaż pokrojoną w kostkę kiełbasę jałowcową oraz 100 gramów surowego wędzonego boczku. Gdy ładnie się zrumienią przełóż zawartość patelni do bigosu. Następnie na patelni usmaż zamarynowaną wcześniej, odcedzoną wołowinę lub dziczyznę. Gdy będzie ładnie zrumieniona również dodaj mięso do bigosu. Stara prawda: bigos im dłużej gotowany, studzony i przemrożony tym lepszy. Ja swój gotowałem 3 dni.


Wypróbuj przepis na bigos z białej kapusty. Jest genialny. Podobnie jak bigos babci Anieli. Prosto i pysznie!


Rekomendowane przepisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *