Creme fraiche śmietana specjalnego użytku

Creme fraiche to śmietana o bardzo wysokiej zawartości tłuszczu (około 35 %), którą przygotujesz z połączenia maślanki i słodkiej śmietanki.

Creme fraiche to śmietana o bardzo wysokiej zawartości tłuszczu (około 35 %), ale nie słodka, a lekko ukwaszona. Poza granicami kraju jest niezwykle popularna i używana do sosów i w ogóle do gotowania. Często jest również serwowana ze świeżymi owocami. W Polsce właściwie jest niedostępna. Można na szczęście przyrządzić ją samemu w niezwykle prosty sposób. Ta szczególna śmietana jest puszysta i delikatna w smaku.

Składniki

1 opakowanie gęstej, słodkiej śmietany 36%;
1 mała butelka maślanki naturalnej;

Przepis na creme fraiche

Postaraj się, by śmietana, której użyjesz do przygotowania creme fraiche nie miała żadnych dodatków w postaci np. karagenu. Maślanka powinna być zaś zrobiona z mleka świeżego, a nie z mleka w proszku.

Mieszamy składniki

Do szklanki, słoiczka lub szklanej miski przełóż 36 % słodką, gęstą śmietanę (pojemnik 200 gramowy). Sprawdź, czy jest świeża, czy ma właściwą konsystencję i dobry, słodki smak. Do śmietanki wlej 2 łyżki naturalnej maślanki. Tylko tyle wystarczy, aby bakterie „podjęły” swoją pracę. Delikatnie wymieszaj oba składniki tak, aby maślanka „wniknęła” w śmietanę. Naczynie przykryj ściereczką, przewiąż gumką i odstaw w ustronne miejsce na 24 do 48 godzin.

Sprawdzamy, czy nasza śmietana jest gotowa

Sprawdź, czy śmietanka jest gotowa już po 24 godzinach. Wszystko zależy od warunków, w jakich pracują bakterie. Jeśli nie jest jeszcze gotowa (nadal jest bardziej słodka, aniżeli kwaśna) pozostaw ją na następną dobę. Gotowa creme fraiche powinna być kwaskowa, puszysta i kremowa.

Creme fraiche sposób przechowywania i wykorzystania

Gotową śmietanę przełóż do słoika, zakręć go i wstaw do lodówki. Można przechowywać ją około tygodnia. Idealna do sosów oraz deserów. Wykorzystasz ją np. do przygotowania flammkuchen alzacki podpłomyk.

Rekomendowane przepisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *