Domowy smalec wieprzowy ze skwarkami

Domowy smalec wieprzowy powstaje ze świeżej słoniny wieprzowej, którą należy pokroić w drobną kostkę i powoli wytapiać. Niezbędnymi dodatkami najlepszego smalcu są jabłko oraz suszony majeranek.

Domowy smalec wieprzowy powstaje ze świeżej słoniny wieprzowej, którą należy pokroić w drobną kostkę i powoli wytapiać. Niezbędnymi dodatkami najlepszego smalcu są jabłko oraz suszony majeranek. Jak mówi mój lekarz: Panie Tomku, raz na pół roku mała kromeczka cienko posmarowana smalcem domowym nie zaszkodzi, byle nie więcej. Tak więc idąc za radą lekarza namawiam Was do nie porzucania takich klasycznych polskich przysmaków, jak smalec wieprzowy ze skwarkami. Zachowując umiar w jego spożyciu nie zaszkodzicie swojemu zdrowiu, za to Wasze hormony szczęścia po zjedzeniu takiego rarytasu z pewności wzniosą się pod niebiosa.

Składniki

500 gramów świeżej słoniny wieprzowej
1 jabłko
cebula
suszony majeranek
sól, pieprz

Przepis na domowy smalec wieprzowy

Słoninę pokrój w drobną kostkę, a następnie wrzuć ją do rondelka. Zacznij ją wytapiać na dość wolnym ogniu.

W międzyczasie obierz i pokrój w drobną kostkę cebulę, a następnie dodaj ją do wytapiającej się słoniny. Zrób to, gdy w rondelku będzie już dość sporo wytopionego tłuszczu, a skwarki zaczną się lekko rumienić. Dodaj obrane i drobno pokrojone jabłko. Wytapiaj całość jeszcze chwilkę.

Smalec jest gotowy, gdy słonina jest całkowicie wytopiona, a skwarki chrupiące. Nie wytapiaj za długo, bo skwarki się spalą. Dodaj sól, nieco zmielonego pieprzu i suszony majeranek do smaku.

Wyłącz ogień pod rondelkiem i pozwól, aby tłuszcz nieco przestygnął.

Przestudzony (ale wciąż nie zastygnięty) smalec przelej do naczynia i pozostaw do przestygnięcia. Całkowicie wystudzony smalec domowy przechowuj w lodówce pod przykryciem.

Podawaj ze świeżym pieczywem. A <<domowe ogórki kiszone>> będą idealnym do niego dodatkiem.

Rekomendowane przepisy