Domowy zakwas na żurek

Domowej roboty zakwas na żurek, dzięki któremu przygotujesz wyśmienity żurek lub żur.

Zakwas na żurek jest tak łatwy do przygotowania, jak zrobienie herbaty. Jasne, jest wiele wersji zakwasu, a w każdej z nich proponuje się stosować inny rodzaj mąki i inne proporcje składników. Generalnie zakwas na żurek przygotowuje się z mąki, czosnku i wody. To baza. I ja tę bazę uważam za wystarczającą. Wszelkie udziwnienia uznaję, ale uważam niekoniecznie za potrzebne. Jak dla mnie zakwas na żurek powinien być umiarkowany, tzn. nie zawierać zbyt dużo dodatków, bowiem zawiesisty żur na nim ugotowany nie jest moim marzeniem. Ja lubię żurek lekki, ale konkretny. Dlatego stworzyłem zakwas idealny dla mnie. Mam nadzieję, że również dla Ciebie.

Składniki

2 litry wody źródlanej o temperaturze pokojowej
mąka pełnoziarnista orkiszowa (razowa)
płatki owsiane
2 duże główki czosnku

Przepis na zakwas na żurek

Wlej wodę źródlaną do naczynia glinianego lub do dużego słoika. Do wody wsyp 20 kopiatych łyżek mąki pełnoziarnistej orkiszowej. Do naczynia wsyp również 6 kopiatych łyżek płatków owsianych. Dodaj do naczynia obrany i lekko ugnieciony czosnek.

Delikatnie, ale bardzo starannie zamieszaj zawartość naczynia. Teraz przykryj je gazą i odstaw w ustronne, ciepłe, zacienione miejsce. Naczynie nie musi być schowane głęboko np. do szafki, chodzi jedynie o to, by nie świeciło na nie bezpośrednio słońce.

Zakwas mieszaj drewnianą łyżką raz dziennie. Przed zamieszaniem zakwas nie wygląda zbyt pięknie, ale się tym nie przejmuj, wygląd zakwasu w tym momencie nie ma żadnego znaczenia. Liczy się bowiem jego smak, nad którym właśnie pracujesz.  Z każdym dniem Twój zakwas powinien wyglądać coraz lepiej. Płatki finalnie rozpadną się, co jest dobrym zjawiskiem. W czasie tworzenia się zakwasu nie ingeruj zbytnio, po prostu raz dziennie zamieszaj go i to wystarczy Jeżeli na powierzchni  zakwasu pojawi się piana delikatnie usuń ją drewnianą łyżką.

Zakwas na żurek sposób przechowywania

Zakwas na żurek gotowy będzie po upływie 5-8 dni czyli wtedy, gdy po jego zamieszaniu i spróbowaniu jest według Ciebie wystarczająco kwaśny. Gdy tak się stanie usuń całkowicie czosnek z zakwasu.

Po usunięciu z zakwasu czosnku przelej go do butelek lub słoików, porządnie zakręć i trzymaj w lodówce. Maksymalny czas przechowywania zakwasu to około 14 dni.


Zobacz przepis na żurek na żeberkach wędzonych aby użyć Twój domowy zakwas na żurek. Wykorzystaj swój zakwas i przygotuj również tradycyjny żur staropolski. Jest moc!


Rekomendowane przepisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *