Dżem truskawkowy z kiwi oraz świeżą miętą

Domowy dżem truskawkowy przyrządzony z dojrzałych polskich truskawek gotowanych razem kwaskowym owocem kiwi, z cukrem żelującym oraz odrobiną świeżej mięty.

Dżem truskawkowy warto na zimę przygotować samodzielnie w szczycie sezonu owocowego. Warto zamknąć w słoiku trochę smaku i zapachu pysznych polskich truskawek. Przepis na dżem truskawkowy z dodatkiem kiwi i mięty jest niezwykle interesujący, oczywiście bardzo prosty do wykonania. Konfitury według tego przepisu robiłem pierwszy raz, więc jak będą smakowały w zimie nie wiem. Podczas przygotowania były obłędne. Z 1,5 kg owoców wyszło 6 słoiczków o pojemności 0,33 litra.

Składniki

1 kilogram dojrzałych truskawek;
500 gramów dojrzałych owoców kiwi;
500 gramów cukru żelującego (trzeba kupić taki o stosunku 3:1);
garść posiekanej świeżej mięty;

Przepis na domowy dżem truskawkowy

Do przygotowania tej konfitury potrzeba 1 kilograma słodkich truskawek. Zawsze warto truskawki spróbować przed zakupem, aby uniknąć rozczarowań. Truskawki oczyść, pozbaw szypułek, dobrze umyj pod bieżącą wodą, a następnie przełóż je do dużego garnka i ugnieć np. ubijaczką do ziemniaków. Stopień „ugniecenia” truskawek zależy od Ciebie. Ja preferuję trochę „miału”, ale i dość sporo większych kawałków owoców, lubię czuć pod zębem, co jem.

Obierz ze skórki pół kilograma dojrzałych kiwi. Kiwi pokrój na kawałki i dodaj do truskawek. Całość zasyp połową kilograma cukru żelującego (trzeba kupić taki o stosunku 3:1, czyli 1,5 kg owoców i pół kilograma tegoż cukru). Wymieszaj owoce z cukrem, a następnie odstaw garnek na około 4 godziny, aż owoce puszczą sok. Po tym czasie garnek wstaw na gaz, zagrzej masę i gotuj od tego momentu około 5 minut. wyłącz gaz pod garnkiem i dodaj na koniec garść posiekanej świeżej mięty.

Dżem truskawkowy pasteryzacja i przechowanie

Gorącą konfiturę od razu przekładaj do wcześniej umytych i wyparzonych słoików. Ja użyłem małych słoiczków o pojemności 0,33 litra. Dobrze zakręcone słoiki rozłóż na ściereczce dnem do góry. Przykryj je następną drugą ściereczką i pozostaw na około 1 godzinę. Po tym czasie odwróć słoiki wieczkiem do góry, ponownie przykryj ściereczką i pozostaw na noc do wystygnięcia. Do czasu jego konsumpcji przechowuj w chłodnym pomieszczeniu.


Zobacz przepis na naleśniki z dżemem, które wypełnisz Twoim domowym dżemem.


Rekomendowane przepisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *