Eskalopki cielęce z sosem kalafiorowym

Eskalopki cielęce to kotleciki panierowane cieście z jajka i mąki, a następnie smażone i podane z sosem kalafiorowym z koperkiem.

Eskalopki cielęce podane z sosem to trochę jakby niedorzeczność. W wielu polskich domach (również i u mnie) eskalopkami nazywa się panierowane w cieście składającym się jajka i mąki kotlety cielęce. Te z kolei smażone podane z sosem (tak, jak w tym przepisie kalafiorowym) niekoniecznie stanowią sensowne połączenie. Od czego jednak hasło: „moja kuchnia, moje prawa”. I gdy przyjrzycie się temu daniu nieco bliżej, a najlepiej jak je sami przyrządzicie i po prostu spróbujecie uwierzycie, że takie połączenie jest jak najbardziej na miejscu. I że jest po prostu pyszne, zachęcam do wypróbowania.

Składniki

kotlety cielęce o łącznej wadze 350 gramów;
młode ziemniaki;
1 duży kalafior;
duży pęczek koperku;
2 jajka;
suszone oregano;
mielona kurkuma;
masło;
3-4 papryczki chilli;
sól, pieprz;

Przepis na eskalopki cielęce

1. Przygotuj wszystkie składniki. Jeżeli masz duże kotlety potnij je na mniejsze kawałki i ubij bez problemu na równej wielkości kotlety.

2. Ziemniaki oczyść i opłucz pod bieżącą wodą lub obierz ze skórki, jeśli wolisz, a następnie umieść w garnku z zimną wodą. Kalafiora podziel na małe różyczki i głąb – odłóż je do osobnych naczyń.

3. Mięso podziel na części i ubij kotlety o zbliżonej wielkości. Ubijaj delikatnie przez folię spożywczą, aby nie uszkodzić włókien. Rozbite kotlety posól i popieprz świeżo zmielonym pieprzem, a następnie odłóż na bok – na eskalopki cielęce przyjdzie czas za chwilę.

Porada-> cielęcina to delikatne mięso. Nie musisz jej tłuc, jak swojego wroga.

4. Postaw na gaz garnek z ziemniakami, zagotuj je, posól i wrzuć do nich papryczki chilli oraz głąb kalafiora. Gotuj wszystko 10 minut.

5. W osobnej misce przygotuj ciasto do panierowania kotletów; w tym celu do miski wbij 2 jajka, wsyp łyżeczkę suszonego oregano, pół łyżeczki mielonej kurkumy i szczyptę soli. Wymieszaj.

6. Do masy jajecznej wsyp 2-3 łyżki mąki i mieszaj, aż uzyskasz ciasto o konsystencji ciasta naleśnikowego – za gęste ciasto zbyt obficie oblepi kotlety, za rzadkie spłynie z nich natychmiast, jeszcze przed smażeniem. Gotowe ciasto odstaw na 15 minut

7. W międzyczasie do garnka z gotującymi się ziemniakami dorzuć różyczki kalafiora. Gotuj warzywa kolejne 10 minut.

8. Panieruj kotlety cielęce we wcześniej przygotowanym cieście.

9. Eskalopki cielęce smaż na średnim ogniu po kilka minut z każdej strony, aż pięknie się zezłocą.

10. W międzyczasie, gdy ziemniaki i kalafior są już miękkie, odlej nieco wody z ich gotowania do osobnego garnka i przełóż do niego głąb kalafiora i kilka mniejszych różyczek, które się rozgotowały. Ziemniaki i całe różyczki kalafiora pozostaw w osobnym naczyniu. Usuń papryczki chilli – nie będą już potrzebne.

Eskalopki cielęce sposób podania

Bardzo dokładnie zmiksuj blenderem głąb kalafiora, aż uzyskasz gęsty sos. Postaw garnek z uzyskanym sosem kalafiorowym na gaz i wrzuć do niego łyżkę masła, zaczekaj, aż masło się roztopi. Dopraw sos do smaku i wrzuć posiekany pęczek koperku. Do tak przygotowanego sosu kalafiorowego przełóż ziemniaki i całe różyczki kalafiora, znajdujące się w drugim garnku. Delikatnie wymieszaj wszystko, aby sos pokrył warzywa. Podawaj z kalafiorem i ziemniakami w sosie kalafiorowym.


Poznaj sprawdzony <<przepis na cielęcinę w sosie chrzanowym>>.


Rekomendowane przepisy