Fasolada to można by rzec grecki odpowiednik „naszej” fasolki po bretońsku. Oczywiście w zarysie i formie, ponieważ smak fasolady jest jednak zupełnie inny. Moja fasolada w dodatku ma lekki „skręt” w stronę mojej ukochanej Krety, stąd dodatek do niej świeżego fenkuła i suchej przyprawy z jego dodatkiem. Zachęcam do częstszego spożywania fenkula, bo jego smak jest niepowtarzalny. Wykorzystać go można pod wieloma postaciami. A to w sałatce, a to do risotto, a to w zupie, no i oczywiście w fasoladzie.
Składniki
1 kilogram świeżej fasolki lub 500 gramów suszonej;
2 cebule;
2 łyżki koncentratu pomidorowego;
1 marchewka;
2 łodygi selera naciowego;
pół bulwy świeżego fenkuła;
natka pietruszki;
2 liście laurowe;
kilka ziaren ziela angielskiego;
oliwa extra vergine;
ocet winny;
sól, pieprz;
Fasolada grecka przepis
Fasolkę wypłucz, przełóż do garnka, zalej zimną wodą i doprowadź do wrzenia. Następnie wylej wodę, fasolkę zalej 2 litrami świeżej, zimnej wody i postaw z powrotem garnek na gaz. Doprowadź do wrzenia. Zmniejsz gaz pod garnkiem. Dodaj do fasolki 2 liście laurowe, połowę pokrojonej w plasterki marchewki, ziele angielskie, a także 1 łyżeczkę pieprzu w ziarnach. Gotuj fasolkę do miękkości na wolnym ogniu.
Podczas gdy fasolka się gotuje pokrój w drobną kostkę drugą połowę marchewki i seler naciowy. Na patelni rozgrzej oliwę i wrzuć pokrojone cebulę, fenkuła, marchewkę i seler naciowy. Smaż warzywa na wolnym ogniu około 10 minut. Warzywa nie mają się zrumienić, a ich powolne, długie smażenie ma uwolnić ich smak. Gdy warzywa są już odpowiednio przesmażone dodaj do nich 2 płaskie łyżki koncentratu pomidorowego.
Porada-> nie przesadź z ilością koncentratu pomidorowego, bo zupa straci swój smak warzyw
Przesmaż koncentrat z warzywami, a następnie przełóż wszystko do gotującej się fasolki (musi być miękka). Uzupełnij wodę, jeżeli to konieczne i gotuj całość 5-10 minut. Pora ostatecznie doprawić zupę, potrzebny będzie dobry ocet winny. Wlej 1-2 łyżki octu jabłkowego do fasolki. W Grecji, a już na Krecie tym bardziej, bez oliwy extra vergine ani rusz
Wlej do fasolki 1-2 łyżki najlepszej oliwy, jaką posiadasz. Dopraw fasoladę solą i świeżo zmielonym pieprzem, jeśli to konieczne. Gdy fasolka jest gotowa na koniec wrzuć posiekany nieduży pęczek natki pietruszki.
To gęsta, zawiesista i pożywna potrawka. Smakuje liściem laurowym, zielem angielskim i fenkułem, a „przełamana” oliwą extra vergine i octem winnym przenosi nas duchowo nad Morze Śródziemne.
Zobacz także przepis na kurczak duszony z fasolą prosto z Grecji. Lub niezwykły przepis na fasolka duszona na gęsto prosto z Turcji.