Fasolada to popularna grecka potrawa na zimę, którą przygotowuje się z białej fasolki, marchewki, cebuli i dymki z dodatkiem startych pomidorów i sporej ilości oliwy. Fasolada grecka to jedno z podstawowych greckich dań narodowych. W mojej bazie przepisów znajdziesz już co prawda przepis jak ją przygotować, ale poniżej chcę Ci przedstawić wersję abolutnie podstawową. Nie ma tutaj żadnych przypraw ponad sól i pieprz, są za to świeże warzywa i suszona, drobna fasola. Z fasoladą jest trochę tak, jak z naszym bigosem, czy fasolką po bretońsku. Wersji i odmian jest tyle, ile kuchni, w których są przygotowywane. Warto eksperymentować, ale fasolada grecka w wersji podstawowej jest chyba najlepsza.
Składniki
250 gramów drobnej, suszonej fasolki;
2 pomidory;
1 marchewka;
1 czerwona cebula;
dymka;
natka pietruszki;
oliwa z oliwek;
sól, pieprz;
Fasolada grecka przepis
Fasolkę przepłucz pod bieżącą wodą, włóż do garnka i zalej zimną wodą. Doprowadź do wrzenia, a następnie zmniejsz gaz pod garnkiem i gotuj fasolkę 10 minut. Przegotowaną fasolę odcedź i odstaw na bok.
Podczas gdy fasolka się gotuje marchewkę pokrój w plasterki, cebulę obierz i pokrój w drobną kostkę. Pomidory pokrój również w drobną kostkę, jeśli wolisz uprzednio pozbaw je skórki. Dymkę i natkę pietruszki drobno posiekaj.
Wszystkie składniki już gotowe, można więc przystąpić do sedna. Jedna uwaga, nie potrafię podać dokładnych ilości warzyw. Spróbuj dodać je według własnego uznania. Podane ilości są orientacyjne.
W garnku rozgrzej nieco oliwy i wrzuć posiekaną cebulę. Smaż ją chwilę, aby się lekko zeszkliła. Do zeszklonej cebuli wrzuć podgotowaną, odcedzoną fasolkę. Smaż 3 minuty od czasu do czasu mieszając. Do garnka z przesmażoną fasolą wrzuć marchewkę, dymkę, a także natkę pietruszki. Mieszając dosyć często smaż wszystko kolejne 3 minuty. Następnie dodaj posiekane pomidory i smaż wszystko kolejne 3 minuty.
Do przesmażonych warzyw wlej gorącą wodę, tyle aby uzyskać żądaną gęstość dania plus naddatek na odparowanie płynu podczas gotowania fasolady. Oczywiście zawsze możesz dolać wody na późniejszym etapie, ale spowoduje to częściową utratę smaku dania. Lepiej od razu wlać nieco więcej wody, oczywiście z umiarem. Gotuj fasoladę około 1 godziny, aż fasolka zmięknie. Gdy tak się stanie dopraw zupę solą i świeżo zmielonym pieprzem, ewentualnie wlej jeszcze do niej 3 łyżki oliwy. Fasolada grecka gotowa.
Fasolada grecka sposób podania
W wersji podstawowej zaskakuje. Trudno uwierzyć, że można zrobić absolutnie fantastyczną fasolówkę bez dobrej wędzonki. Co powiesz na miskę przepysznej fasolówki w chłodne, jesienne albo zimowe popołudnie? Bo ja jestem na TAK.
Wypróbuj także inny przepis na zupa z fasoli z łososiem wędzonym. oraz przepis na fasolka na gęsto babci Ifigenii z Krety. Yo naprawdę smakuje świetnie!