Fasolka duszona na gęsto z dodatkiem papryki, cebuli, czosnku i pomidorów wzbogacona o wołową suszoną wędlinę pastirma. Ta fasolka przyrządzana według niniejszego przepisu to świetna alternatywa dla naszej fasolki po bretoński. To bardzo popularne danie w Turcji z dodatkiem suszonej wołowiny, zwanej pastirmą, która nadaje duszonej fasolce nowego niezwykłego smaku. I tak, jak w przypadku fasolki po bretońsku, najlepsza jest na drugi, a nawet na trzeci dzień. Zdaję sobie sprawę, że będziesz mieć trudność w nabyciu pastirmy. W takim przypadku spróbuj zamiast niej dodać do dania np. szynki długo dojrzewającej. Powinno być również smaczne. W oryginale to danie jest bardzo gęste, ja preferuję jednak wersję rzadszą i na taką przepis podaję.
Składniki
500 gramów białej, drobnej, suszonej fasolki;
200 gramów suszonej wołowiny (pastirma);
2 zielone papryki;
2 cebule;
1 puszka pomidorów bez skóry;
kilka ostrych papryczek (najlepiej peperoni);
1 lub 2 ząbki czosnku;
1200 ml bulionu warzywnego;
sól, pieprz;
Fasolka duszona po turecku przepis
Białą, drobną fasolkę namocz przez noc w przegotowanej, ostudzonej wodzie. Rano odcedź, wlej zimnej wody i gotuj fasolkę przez około godzinę, aby zmiękła.
Pozostałe składniki naszego dania to 200 gramów suszonej wołowiny (pastirma), 2 zielone papryki, 2 cebule, puszka pomidorów bez skóry, kilka ostrych papryczek (najlepiej peperoni), 1 lub 2 ząbki czosnku, bulion warzywny.
Podczas gdy fasolka się gotuje papryki i cebule oczyść i pokrój w drobną kostkę. Pokrój na małe kawałeczki peperoni, jest bardzo ostre. Jeśli jednak wolisz ciut łagodniejszą wersję daj mniej peperoni lub pozbądź się pestek. Cieniutkie plasterki pastirmy pokrój w paseczki.
W dużym garnku rozgrzej kilka łyżek oliwy, wrzuć cebulę i zeszklij ją. Następnie wrzuć czosnek, peperoni, a także pastirmę i smaż wszystko kilkadziesiąt sekund ciągle mieszając. Dodaj zieloną paprykę, a następnie wlej puszkę pomidorów. Dolej 1,2 litra bulionu warzywnego (mniej więcej, dolej tyle, aby uzyskać konsystencję dania, jaką lubisz) i zagotuj całość. Zmniejsz ogień i duś fasolkę na wolnym ogniu przez godzinę. Dopraw solą i pieprzem, o ile to konieczne.
Smakuje absolutnie wybornie i naprawdę inaczej od „naszej” bretońskiej. Warto spróbować.
Pyszna sałatka z kurczakiem przepis prosto z Azji.