Fasolka na gęsto babci Ifigenii z Vamos

Fasolka gotowana na gęsto z warzywami, koncentratem pomidorowym i dużą ilością oliwy.

Fasolka na gęsto według poniższego przepisu to tajemnica babci mojego greckiego kolegi. Ifigenia, bo tak na imię ma jego babcia, robi ponoć najlepszą fasoladę pod słońcem. Każda Greczynka specjalizuje się w daniach ze strączkowymi, więc niby nic nadzwyczajnego. Jednak przyznać muszę, że fasolada babci Ifigenii faktycznie wymiata. Nam Polakom trudno uwierzyć, że można zrobić fasolkę na gęsto genialną w smaku bez wędzonki. A jednak można i w dodatku smakuje ona znacznie lepiej, niż ta na wędzonce.

Składniki

250 gramów suszonej (ale już namoczonej) drobnej białej fasolki
2 łodygi selera naciowego lub garść natki selera korzeniowego
marchewka
czerwona cebula
koncentrat pomidorowy
2 pomidory
czerwona papryka
dymka
natka pietruszki
2 liści laurowe
5 kulek ziela angielskiego
suszone płatki chili
sól, pieprz

Fasolka na gęsto przepis

Namoczoną fasolkę przełóż do garnka. Dodaj liście laurowe, ziele angielskie, a także suszone płatki chili. Seler naciowy i marchewkę pokrój w drobną kostkę i/lub półplastry. Będą bazą do soffritto. Jeżeli masz możliwość to selera naciowego zastąp natką selera korzeniowego. Jest niewiarygodnie aromatyczna i nadaje daniom fenomenalnego smaku. Posiekaj garść zielonej dymki i natki pietruszki.

Pokrojone warzywa i zioła wrzuć do garnka z fasolką. Następnie oczyść i pokrój czerwoną paprykę oraz czerwoną cebulę i również wrzuć do garnka. Pomidory zetrzyj na dużych oczkach tarki i również dodaj do fasolki w garnku. Słowo klucz na Krecie, oliwa z oliwek. Wlej 200 ml (tak, szklankę!) jak najlepszej oliwy extra vergine do fasolki. Dodaj kopiatą łyżeczkę koncentratu pomidorowego.

Na koniec wlej do garnka tyle wody, aby całkowicie przykryła wszystkie składniki. Przykryj garnek pokrywką i gotuj fasolkę na gęsto na małym ogniu dο 1,5 godziny. Gdy fasolka jest miękka dodaj sól (nie przesadzaj, bo fasolkę podasz ze słonymi dodatkami) i świeżo zmielony pieprz w razie potrzeby.

Fasolka na gęsto jak serwować

Fasolada najlepiej smakuje na drugi dzień po jej ugotowaniu. Podawaj koniecznie w towarzystwie sera feta, oliwek, cebuli i filecików anchois. Parę kropli oliwy na fasolce już na talerzu obowiązkowe.


Wypróbuj również przepis na kiełbaski smażone z papryką prosto z Krety.


Rekomendowane przepisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *