Fasolka po bretońsku z Bretanią niewiele ma wspólnego, za to króluje w polskiej kuchni. Chyba każdy wie, jak ją przyrządzić i ma swój sposób na to pyszne danie. Ja przedstawiam swoją wersję i mam nadzieję, że zasmakuje. Moja fasolka po bretońsku musi spełniać 3 warunki. Po pierwsze biała fasolka powinna być z gatunku tych naprawdę niedużych. Po drugie trzeba koniecznie dodać do smaku trochę słodkiej, mielonej papryki. No i po trzecie w konsystencji nie może być za gęsta. Czy zasmakuje i Tobie? Wypróbuj mój przepis i porównaj ze swoim.
Składniki
500 gramów suchej białej fasolki;
400 gramów kiełbasy np. podwawelskiej;
200 gramów surowego, wędzonego boczku;
50 gramów słoniny wędzonej;
duża cebula;
mała puszka koncentratu pomidorowego;
1 kopiata łyżeczka mielonej, słodkiej papryki;
1 łyżka suszonego majeranku;
masło;
mąka pszenna;
sól, pieprz;
Fasolka po bretońsku przepis
500 gramów suchej białej fasolki mocz w przegotowanej, przestudzonej wodzie przez max 8 godzin. Namoczoną fasolkę gotuj w świeżej wodzie na wolnym ogniu, aż będzie „al dente” . Gdy tak się stanie dodaj do fasolki 1 małą puszkę koncentratu pomidorowego. Gotuj na wolnym ogniu. Odlej szklankę płynu i przestudź, będzie potrzeby później do zasmażki.
Podczas gdy fasolka się gotuje pokrój w drobną kostkę 200 gramów surowego, wędzonego boczku, dużą cebulę oraz 50 gramów słoniny wędzonej. Boczek i słoninę wrzuć na rozgrzaną patelnię i smaż na średnim ogniu, aż się wytopią. Następnie dodaj pokrojoną cebulę i smaż kilka minut, aż się zeszkli. Przesmażone boczek, słoninę i cebulę przełóż do gotującej się fasolki.
Na patelni przesmaż następnie 400 gramów pokrojonej w kostkę kiełbasy np. podwawelskiej. Przesmażoną kiełbasę dodaj do fasolki, ale wytopiony tłuszcz pozostaw na patelni. Fasolkę przypraw jedną kopiatą łyżeczkę mielonej, słodkiej papryki, pieprzem, majerankiem i solą.
Fasolka po bretońsku sposób podania
Patelnię ze „smakiem” po smażeniu kiełbasy wrzuć trochę masła, roztop je i dodaj dwie łyżki mąki. Mieszaj, aby nie powstały grudki. Wlej na patelnię szklankę przestudzonego płynu z fasolki i wymieszaj dokładnie. Odczekaj około minuty, aż zasmażka zgęstnieje. Następnie przelej zasmażkę do garnka z fasolką. Spróbuj i ostatecznie dopraw fasolkę po bretońsku.
Oczywiście najlepsza jest na drugi dzień, kiedy smaki składników „przegryzą się”.
Poznaj jak smakuje pyszna fasolka na gęsto po grecku.