Filet z dorsza czyli ryba nie musi być droga

Filet z dorsza nie musi być drogi. Kupuj duże kawałki dorsza, a następnie samodzielnie filetuj i dzieł rybę, by jeść taniej i jeszcze smaczniej.

Filet z dorsza to bardzo popularny w naszym kraju kawałek ryby. Filet sam w sobie to wygodna sprawa. Nie trzeba ryby sprawiać, dzielić, pozbawiać ości. Same korzyści. Choć nie, nie same. Jest jedna wada. Filet rybny, również filet z dorsza jest po prostu drogi. A czasem, jak w przypadku łososia nawet bardzo, bardzo drogi. Ale spokojnie, jest wyjście. Proste, choć nieco żmudne, wymagające częstszego pojawiania się w sklepach. Trzeba polować na promocje i kupować, gdy cena jest bardzo atrakcyjna. A gdy już w dobrej cenie takiego fileta z dorsza kupisz zobacz, jak fajnie go podzielić.

Co będziesz potrzebować

2 kilogramy dużych, jędrnych filetów z dorsza lub łupacza;
ostry, duży nóż;
woreczki do mrożenia żywności;

Zobacz jak podzielić filet z dorsza

Kup 2 kilogramy świeżych filetów z dorsza lub łupacza w atrakcyjnej cenie. Poniżej pokażę Ci, jak takie filety podzielić, by wykorzystać każdy kawałek i by mieć wspaniały wybór, co z takich filetów przygotować.

Rozłóż jednego fileta na blacie. Zauważ, że łatwo wyodrębnić można: część grzbietową (tzw. polędwiczka), ogon (za polędwiczką) oraz okolice brzuszne ryby. To bardzo ważne, aby przyjrzeć się najpierw filetowi i „załapać” o co chodzi. Ostrym, dużym nożem podziel rybę wzdłuż na połowę dokładnie w miejscu „łączenia” polędwiczki z częścią okołobrzuszną ryby. Następnie odetnij część ogonową ryby za polędwiczką, w miejscu, w którym polędwiczka jest już zbyt cienka.

Odetnij również (aby wyrównać) mały kawałek ryby od strony rybiej głowy w polędwiczce. Jak widzisz mamy 3 rodzaje mięsa z dorsza. Polędwiczka to część najbardziej mięsna, szlachetna. Możesz z niej zrobić np. paluszki rybne (przepis na domowe paluszki rybne w cieście).

Według wskazanego powyżej sposobu spraw wszystkie filety z dorsza. Polędwiczki mamy gotowe, można odłożyć je na bok. Pora zająć się pozostałymi częściami ryby. Weź każdy kawałek ryby do ręki i oceń, ile z niego można odkroić, aby dało się smażyć w panierce. Odkrój taki kawałek, a pozostałości odłóż na bok.

Filet z dorsza nie musi być drogi

W efekcie otrzymasz zgrabne, niezbyt grube kawałki ryby z części ogonowej, które panierowane usmażą się błyskawicznie, a będą równie pyszne, jak polędwiczki (przepis na ryba w panierce). Pozostałe kawałki dorsza nadadzą się znakomicie do zmielenia. Ze zmielonego dorsza możesz zrobić fantastyczne pulpety, klopsiki lub kotleciki rybne.



Ryby włóż do woreczków do mrożenia żywności. Nie zapomnij umieścić na nich daty zamrożenia. Zamroź rybę w takich konfiguracjach, aby łatwo można było ją potem rozmrażać w zależności od Twoich potrzeb. Jeżeli wykażesz się cierpliwością, uporem i systematycznością w odwiedzaniu Twojego ulubionego sklepu rybnego okaże się, że kupując 2 kilogramy filetów z dorsza lub łupacza i dzieląc je według wskazanego powyżej sposobu spokojnie uzyskasz około 20 pysznych obiadów. Sprawdzone.

Rekomendowane przepisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *