Gołąbki węgierskie na kapuście kiszonej

Gołąbki węgierskie czyli tradycyjnie przygotowane gołąbki, jednak różniące się od tych naszych, krajowych detalami. Liście białej kapusty wypełnione są farszem z surowego mięsa wieprzowego i ugotowanej kaszy pęczak, a następnie duszone na liściach kapusty kiszonej z dodatkiem kiełbas paprykowanych.

Gołąbki węgierskie to tradycyjnie przygotowane gołąbki jednak różniące się od tych naszych krajowych detalami. Liście białej kapusty wypełnione są farszem z surowego mięsa wieprzowego i ugotowanej kaszy pęczak, a następnie duszone na liściach kapusty kiszonej z dodatkiem kiełbas paprykowanych. Gołąbki węgierskie to pyszna odmiana od naszych polskich, klasycznych gołąbków. Powiecie, że specjalnie nie różnią się te węgierskie od naszych po zapoznaniu się z moim przepisem. A ja Wam odpowiadam, że się różnią i to całkiem, całkiem. Bo diabeł jak to mówią tkwi w szczegółach. Dodaję na ten przykład kapusty kiszonej. A kapusta ta, wiedzieć musisz, przez blisko dwie godziny duszenia wszystkie soki i smaki zbierze i zachowa. Jeżeli jeszcze Cię nie namówiłem na zrobienie tych gołąbków, to jesteś z kamienia.

Składniki

1 duża główka białej kapusty o wadze 2,5 kilograma;
1 kilogram dobrej jakościowo kapusty kiszonej (Charsznica rządzi);
700 gramów łopatki wieprzowej;
około 200 gramów pęczaku;
150 – 200 gramów wędzonej słoniny (najlepiej z mangalicy);
200 gramów mocno paprykowanej, niezbyt twardej kiełbasy węgierskiej;
2 duże cebule;
sporo czarnego pieprzu;
sól;
3 łyżeczki słodkiej, mielonej papryki;
1 łyżeczka mielonej, ostrej papryki;
2 łyżki smalcu wieprzowego lub z gęsi;

Przepis na gołąbki węgierskie

Pęczak dobrze wypłucz pod bieżącą wodą, a następnie wrzuć do garnka z gotującą się, osoloną wodą i gotuj około 30 minut. Aby pęczak ugotował się idealnie i zachował wszystkie swoje cenne wartości gotuj go w proporcjach 1 szklanka pęczaku, 2 szklanki wody. Pęczak gotuj na małym ogniu (najlepiej pod przykryciem), aby woda w ciągu tych 30 minut niemal całkowicie odparowała. Wtedy wyłącz gaz pod garnkiem z pęczakiem, przykryj go pokrywką i pozostaw na 20 minut do napęcznienia. Tak przygotowany pęczak wyłóż na talerz i pozostaw aby przestygnął.

Porada-> pęczak nigdy nie stanie się za miękki, więc nie przejmuj się, jeżeli jest „al dente”. Właśnie taki ma być.

Z kapusty usuń głąb, kilka największych liści z wierzchu i wrzuć ją na gotującą się w wielkim garnku wodę. Kapusta powinna się gotować około 10 minut.

Podczas gdy kapusta sie gotuje pokrój kiełbasę w plasterki, a 150 gramów słoniny część w słupki, a część w plastry.

Mięso zmiel w maszynce wraz z 50 gramami słoniny i przełóż je do dużej miski. Cebule obierz, pokrój w drobną kostkę i przesmaż na smalcu do zeszklenia. Następnie dodaj ją do mięsa. Dodaj również pęczak, mieloną słodką paprykę, pieprz, sól oraz mieloną ostrą paprykę. Wymieszaj dobrze farsz, aż połączy się w jednolitą masę.

Porada-> farsz do gołąbków powinien być doprawiony dość intensywnie.

Gdy kapusta zmięknie w czasie gotowania oddzielaj z niej delikatnie po kolei kolejne liście. Układaj je na suchych ściereczkach, aby odciekły i przeschły Każdy z liści kapusty osusz dokładnie i po kolei wypełniaj farszem, a następnie zwijaj, jak krokiety.

Z podanych ilości wyszło 12 sztuk gołąbków.

Na małej patelni przesmaż (na niezbyt dużym ogniu) pokrojoną wcześniej kiełbasę i słoninę. Czujesz ten zapach? Widzisz ten kolor? Weź kawałek świeżego chleba, zanurz w wytopionym tłuszczu i spróbuj, jak smakuje rozkosz.

Dużą brytfankę lub inne naczynie żaroodporne wysmaruj słoniną, a następnie rozłóż na jego spodzie duże liście kapusty, które na początku oderwałaś z kapusty. Na liściach kapusty w brytfannie rozłóż kiszoną kapustę. Jeżeli masz trochę soku z jej kiszenia również go wlej, im więcej dobra, tym lepiej. Na kiszoną kapustę wlej wytopiony tłuszcz z kiełbasy i słoniny. Nie muszę chyba dodawać, że przesmażona kiełbasa i skwarki ze słoniny również powinny tutaj trafić.

Na tak przygotowanej „bazie” ułóż wszystkie gołąbki. Posyp je niewielką ilością słodkiej, mielonej papryki, a następnie przykryj pozostałymi liśćmi kapusty. Na samym wierzchu rozłóż plastry słoniny oraz kiełbasy. Na koniec całość podlej 1-2 szklankami wody lub bulionu mięsnego.

Przykryj brytfannę folią aluminiową i wstaw do piekarnika nagrzanego do temperatury 180 stopni na około 1,5 godziny.

Po tym czasie sprawdź, czy gołąbki są już miękkie. Jeżeli tak jest usuń folię aluminiową całkowicie z brytfanny i wstaw gołąbki do piekarnika na najwyższa półkę. Podkręć temperaturę piekarnika do 220 stopni i piecz gołąbki węgierskie jeszcze kilkanaście minut, aż wierzchnie liście kapusty pięknie się przypalą. Lub jedynie zrumienią. Jak wolisz. W tym czasie znajdująca się na wierzchu słonina i kiełbasa również nabiorą smaku. Tak, czy owak wyjmij brytfannę z gołąbkami z piekarnika wtedy, kiedy uznasz, że właśnie gołąbki po węgiersku osiągnęły pożądany przez Ciebie wygląd.

Porada-> dla niektórych najsmaczniejszą rzeczą w tym daniu jest mocno przyrumieniona, wręcz przypalona nieco kapusta.

Wyłóż gołąbki z brytfanny. Dopraw pozostałą w niej kapustę i ewentualnie odparuj, jeżeli na dnie brytfanny jest za dużo płynu. Będzie Ci się trudno opanować, aby nie wyjadać w tym czasie cudownej w wyglądzie i smaku kiszonej kapusty.

Podawaj na kapuście kiszonej ozdobione kleksem śmietany oraz kawałeczkami świeżej papryki.


Zobacz <<przepis na gołąbki z białej kapusty z mięsem i ryżem>>. Klasyka zawsze smakuje dobrze.


Rekomendowane przepisy