Gołąbki z kiszonej kapusty od Łemków

Gołąbki z kiszonej kapusty przygotowuje się z kiszonych liści białej kapusty. Wypełnia się je farszem ze smażonego mięsa z dodatkiem kaszy jęczmiennej i grzybów, a następnie zwija i dusi w bulionie.

Gołąbki z kiszonej kapusty czyli kiszeniaki łemkowskie to gołąbki z kiszonej kapusty z farszem z mięsa, kaszy jęczmiennej i gryczanej. Zwykle podsmażone i polane pysznym sosem grzybowym. Moich kiszeniaków raczej nie należy utożsamiać z tymi łemkowskimi, ponieważ są przyrządzone nieco inaczej. Ale gwarantuję, że są również pyszne a nawet lepsze, o ile lubisz kiszoną kapustę. Oczywiście smak gołąbków w dużej mierze zależy nie tylko od farszu (co oczywiste), ale przede wszystkim od stopnia zakwaszenia kapusty. Jeżeli nie pasuje Ci zbyt kwaśna kapusta gotuj ją dłużej, aniżeli podaję w przepisie.

Składniki

1 duża główka kiszonej kapusty;
500 gramów łopatki wieprzowej;
300 gramów kaszy jęczmiennej;
500 ml bulionu drobiowego;
60 gramów suszonych podgrzybków;
duża cebula;
1 łyżka mielonej, słodkiej papryki;
wiejskie jajko;
gęsta, kwaśna śmietana;
natka pietruszki;
garść suszonych warzyw;
ziele angielskie;
liść laurowy;
sól, pieprz;

Przepis na gołąbki z kiszonej kapusty

Około 60 gramów podgrzybków mocz w gorącej wodzie przez około 30 minut, po czym gotuj na małym ogniu również około 30 minut. Około 500 gramów łopatki wieprzowej pokrój w niedużą kostkę. Na patelni rozgrzej trochę oliwy i wrzuć jedną pokrojoną w drobną kosteczkę cebulę. Zeszklij ją, a następnie wrzuć mięso i smaż je, aż lekko zbrązowieje.

Do mięsa dodaj łyżeczkę suszonych warzyw oraz 1 łyżkę mielonej, słodkiej papryki. Podsmażaj wszystko przez 1 minutę, a następnie wlej około 500 ml wrzącej wody. Patelnię przykryj (lub przełóż gulasz do małego garnka) i gotuj na wolnym ogniu około 45 minut. W razie potrzeby podlewaj odrobiną wody. Na koniec gulasz dopraw solą i pieprzem do smaku. Przecedź gulasz pozostawiając w osobnych naczyniach zarówno mięso, jak i sos.

Porada-> mięso ugotowane w formie gulaszu nabiera wspaniałego smaku, dzięki czemu i gołąbki zyskają na smaku.

Całą główkę kiszonej kapusty opłucz pod bieżącą wodą, a następnie  włóż do dużego garnka. Zalej ją wrzątkiem, dodaj kilka ziarenek ziela angielskiego i listek laurowy. Gotuj około 30 minut lub dłużej, zależy, czy gołąbki z kiszonej kapusty wolisz mniej lub bardziej kwaśne.

Porada-> czy kapusta pozostanie bardzo kwaśna, czy też będzie łagodniejsza w smaku zależy tylko od Twoich upodobań.

Ugotuj 300 gramów kaszy jęczmiennej. Prawie całą kaszę (pozostaw jedynie około 3 łyżek) przełóż do dużej miski. Mięso z gulaszu drobniutko posiekaj i również dodaj do miski z kaszą. Ugotowane grzyby również wyjmij z wywaru, pokrój drobno i też dodaj do miski z farszem. Wbij do farszu jajko, dodaj sól, pieprz oraz trochę „zieleniny” (to, co lubisz np. natkę pietruszki). Wyrób farsz na kleistą masę i odłóż na bok.

Podgotowaną kiszoną kapustę wyjmij z garnka i zdejmij z niej liście uważając, aby ich nie potargać. Liście rozłóż na czystej, suchej ściereczce, aby nieco odsączyć je z wody. Następnie z każdego liścia kiszonej kapusty wytnij gruby główny nerw, a potem nakładaj farsz i zawijaj gołąbki z kiszonej kapusty.

W dużym garnku na dnie rozłóż niewykorzystane liście kapusty, a następnie układaj na niej warstwowo przygotowane gołąbki z kiszonej kapusty. Przykryj gołąbki w garnku kolejnymi liśćmi, zalej około 500 ml bulionu drobiowego i gotuj pod przykryciem około 1,5 do 2 godzin na wolnym ogniu.

Gołąbki z kiszonej kapusty sposób podania

Wstaw na gaz garnek z wywarem z grzybów, a następnie dodaj jedną łyżkę suszonych warzyw. Do wywaru z grzybów wlej sos z gulaszu wieprzowego i gotuj wszystko na wolnym ogniu. Gdy sos grzybowy nieco się zredukuje dodaj do niego odłożoną wcześniej kaszę jęczmienną (3 łyżki). Następnie zabiel sos odrobiną śmietany, dopraw do smaku solą i pieprzem (o ile potrzeba) gotuj jeszcze 2 minuty, po czym odstaw na bok.

Ugotowane gołąbki możesz podawać od razu, ale możesz je również podsmażyć na patelni, aby nabrały wspaniałego koloru i smaku (ach ten lekki smak przypalenizny, niektórzy za nim szaleją). Podawaj z sosem grzybowym.


Wypróbuj również genialny przepis na gołąbki po węgiersku.


Rekomendowane przepisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *