Grill elektryczny. Warto czy sobie odpuścić?

plastry ziemniaków pieczone na grillu elektrycznym

Grill elektryczny to znakomita alternatywa dla tradycyjnego grilla. Tak, już w pierwszym zdaniu odpowiadam na pytanie zasadnicze, czy warto. Warto. Jeżeli nie masz ogrodu a jedynie większy balkon albo jeżeli masz niezbyt dużo czasu a chcesz zjeść coś pysznego z rusztu to grill „z kabelkiem” jest znakomitym rozwiązaniem. Oczywiście nie zawsze i nie pod każdym względem, bo swoje „niedociągnięcia” ma, ale postaram się Wam krótko opisać co, jak i dlaczego warto taki grill kupić.

grill elektryczny
Grill elektryczny to świetna alternatywa dla grilla tradycyjnego.

GRILL ELEKTRYCZNY ALE JAKI

Nie każdy grill elektryczny spełni Wasze oczekiwania. Jaki zatem wybrać, by te oczekiwania spełnił? Ano taki o dużej mocy, bo to podstawa. Grill musi mieć minimum 1800 – 2000 Watów mocy. Dzięki temu pieczone produkty nie ugotują się tylko upieką, a w dodatku będą smakować jak te z grilla tradycyjnego (węglowego).

Po drugie Wasz grill elektryczny powinien mieć łatwo czyszczące się płyty. Mogą być zdejmowane (byle łatwo), ale też mogą być żeliwne, które da się wyczyścić po prostu szczotką drucianą.

Po trzecie powinien mieć regulację siły nagrzewania – to ważne, by Twój grill elektryczny miał regulację temperatury. Mięso wymaga wyższej temperatury pieczenia, podczas gdy grillowanie np. szparagów wymaga w zasadzie jedynie ich podgrzania, by stały się chrupiące.

Po czwarte oczywiście dobrze, by Twój grill elektryczny miał płyty grzewcze na dole i na górze, dzięki czemu większość produktów przygotujesz w zaledwie kilka minut (funkcja sandwich i funkcja pizza).

NIE WSZYSTKO ZŁOTO CO SIĘ ŚWIECI

Będzie super, jak Twój grill elektryczny będzie rozkładany, bo to oznacza że w razie potrzeby będziesz móc podwoić powierzchnię do grillowania. Nie jestem natomiast zwolennikiem grilli elektrycznych z wbudowanymi automatycznymi programami do pieczenia. Moim zdaniem po prostu się to nie sprawdza. Poza tym nie widzę potrzeby automatyzowania procesu pieczenia np. karkówki, bowiem najlepiej jest i tak pilnować tego procesu osobiście. Grillowanie to nie tylko jedzenie, to również sposób spędzania wolnego czasu. Oddając część czynności „automatom” pozbawiasz się przyjemności grillowania.

grill elektryczny
Możliwość rozłożenia płyt grilla elektrycznego podwaja powierzchnię do pieczenia

CZY WARTO KUPIĆ GRILL ELEKTRYCZNY

Potwierdzam, bardzo warto. W zasadzie jedynym minusem, jaki widzę przy zastosowaniu grilla elektrycznego to brak charakterystycznego zapachu grillowanych produktów. Taki kotlet z grilla, warzywa, czy też np. kaszanka – grillowane i „zaciągnięte” dymem z grilla tradycyjnego – tego nie da się niczym zastąpić. Tego zapachu pieczystego na grillu elektrycznym będzie brakować. Cóż z tego, skoro produkty z grilla elektrycznego na pewno będą zdrowsze, a poza tym takiego grilla można robić choćby codziennie na balkonie nie narażając się na zarzut próby podpalenia bloku i wizytę Straży Pożarnej.

szparagi zielone pieką się na grillu elektrycznym
Grillowane warzywa to znakomita propozycja dla kochających dania z rusztu

Z GRILLA ZAWSZE NAJLEPSZE

Wiem, że są różne sposoby na przygotowanie potraw tak, aby smakowały znakomicie. Może to być powolne duszenie mięsa przez parę godzin, by to mięso rozpływało się finalnie w ustach. Może to być krótkie smażenie w stylu stir-fry, by przekonać się, że można zrobić rewelacyjne zdrowe danie w 5 minut. Można ugotować świetną zupę, z której kuchnia polska słynie na cały świat (zasłużenie zresztą). Jednak ja, gdy mam wybór zawsze wybiorę grilla. Gdy mam pełną swobodę wyboru to wtedy wybiorę zapewne grilla tradycyjnego. Na co dzień jednak, dla zaoszczędzenia czasu i dla wygody własnej i moich bliskich zawsze wybiorę grilla elektrycznego. Bo warto. Po prostu warto.

karkówka z grilla
Mięso, wędliny, warzywa, pieczywo – grillować można wszystko. I wszystko będzie smakować znakomicie.

Zobacz, jak łatwo przygotujesz wybitny grill ze smakiem.


Rekomendowane przepisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *