Gulasz węgierski z golonki wieprzowej na słoninie

Gulasz węgierski, czyli klasyczny perkelt wieprzowy to gęsty, zawiesisty mocno paprykowany sos, a w nim miękkie soczyste mięso z wieprzowej nogi.

Gulasz węgierski, czyli klasyczny perkelt wieprzowy to kwintesencja kuchni węgierskiej. Gulasz taki występujący na Węgrzech pod nazwą csülok pörkölt to gęsty, zawiesisty mocno paprykowany sos, a w nim miękkie soczyste mięso z wieprzowej nogi. Marzenie niejednego z nas. Jeżeli zastosujesz się do moich rad po raz pierwszy w życiu przygotujesz gulasz węgierski, który będzie smakował tak samo, jak u naszych bratanków. Masz na to moje słowo.

Składniki

2 kilogramy golonki przedniej z kością i skórą;
dwie duże cebule;
około 40 gramów wędzonej słoniny;
słodka mielona papryka;
ostra mielona papryka;
gęsi smalec;
sól;

Przepis na gulasz węgierski z golonki

Do przygotowania mojego gulaszu użyłem przedniej golonki wieprzowej. Jest ona mniejsza i mniej tłusta od tylnej, a co ważniejsze, łatwiej jest z niej wykroić mięso. Z golonki usuń kości oraz nadmiar tłuszczu. W mojej golonce, pod skórą, tłuszczu było niewiele, dlatego nie usuwałem go i pozostawiłem mięso z tłuszczem i ze skórą.  Mięso pokrój w duże kawałki i posól. Wędzoną słoninę (najlepiej z mangalicy) pokrój w drobną kosteczkę. Ma ona nieprawdopodobny aromat i smak, więc zdecydowanie wzbogaci Twój gulasz węgierski. Cebula to bardzo ważny składnik każdego węgierskiego gulaszu. Musi być jej dość sporo i winna być bardzo drobno posiekana, podobnie jak słonina.

Na dużą patelnię wrzuć pokrojoną słoninę i 2 łyżki domowego smalcu. Może to być smalec wieprzowy, ale równie dobrze gęsi (dowiedz się jak upiec gęś i uzyskać gęsi smalec). Gdy słonina się nieco wytopi wrzuć na patelnię pokrojoną cebulę. Smaż na średnim ogniu kilka minut, aby lekko się zeszkliła. Następnie zdejmij patelnię z gazu i wsyp na zeszkloną cebulę 2 kopiate łyżki mielonej słodkiej papryki.

Porada-> jeżeli wykonasz tę czynność pozostawiając patelnię na gazie papryka się przypali, zgorzknieje i zepsuje całe danie.

Wymieszaj paprykę z cebulą i tłuszczem, aby powstała jednolita gęsta pasta. Postaw patelnię z powrotem na gaz i wlej pół szklanki gorącej wody. Zamieszaj całość, a następnie wrzuć na patelnię mięso. Wymieszaj dokładnie zawartość patelni, aby każdy kawałek mięsa oblepił się paprykową pastą. Następnie wlej na patelnię kolejne pół szklanki gorącej wody i ponownie zamieszaj. Jeśli uważasz, że płynu jest za mało to świetnie. Właśnie ma go być niewiele. Podczas duszenia mięso wypuści sporo wody, więc nie martw się, wszystko będzie, jak należy. Przełóż zawartość patelni do garnka, dodaj nieco soli, a także ostrej mielonej papryki. Zmniejsz gaz do minimum, przykryj garnek pokrywką i gotuj gulasz węgierski 2,5 – 3 godziny.

Gulasz węgierski propozycja podania

Prawdziwy gulasz węgierski winien się długo dusić na bardzo małym ogniu (winien jedynie pyrkać jak nasz rosół), a płynu w nim powinno być naprawdę niewiele. Dzięki temu efekt końcowy jest znakomity. Mięso jest miękkie, sos zawiesisty, a jego a smak i kolor niewiarygodny! Podawaj z kluseczkami i kiszonkami na węgierski sposób, albo z ziemniakami i ogórkiem kiszonym na sposób polski.


Przygotuj także łatwy gulasz na winie.


Rekomendowane przepisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *