Aromatyczny gulasz wołowy z grzybami leśnymi

Gulasz wołowy z grzybami świeżymi oraz suszonymi na koniec doprawiony kwaśną śmietaną.

Gulasz wołowy z grzybami to pyszne danie zwłaszcza dla miłośników świeżych grzybów. Jednak to od jakości wołowiny tak naprawdę zależy sukces każdego gulaszu. Mięso na gulasz nie może być zbyt chude, ponieważ gulasz potrzebuje nieco kleistości oraz trochę tłuszczu, bo to przecież on jest nośnikiem smaku. Jeśli zaś chodzi o grzyby to w przypadku gulaszu najlepiej sprawdzają się prawdziwki. Aby jednak wzmocnić ich smak do tych świeżych dodaję kilka kapeluszy suszonych podgrzybków. Zapraszam do zapoznania się z przepisem.

Składniki

500 gramów wołowiny;
300 do 400 gramów świeżych prawdziwków;
4 kapelusze suszonych podgrzybków;
1 cebula;
świeży tymianek;
kwaśna gęsta 18% śmietana;
mąka;
natka pietruszki;

Przepis na gulasz wołowy z grzybami

Podstawa gulaszu to dobre mięso. U mnie, jak pisałem wcześniej jest to plecówka. Plecówka wołowa, język teściowej, plecko, czy też mięsień podgrzebienowy łopatki wołowej, to najbardziej znane nazwy mięśnia przylegającego bezpośrednio do łopatki wołowej. To mięso miękkie i delikatne, przedzielone pośrodku błoną kolagenową. Idealne do pieczenia, duszenia, czy też na sztukę mięsa. Takie mięso gwarantuje, iż Twoim gulaszem będą zajadać się wszyscy. Mięso pozbaw błony od spodniej strony, a następnie pokrój na nieduże kawałki, oprósz solą oraz świeżo zmielonym pieprzem.

Porada-> jeżeli wolisz możesz pokroić mięso w grubą kostkę.

Smaż mięso na dość mocnym ogniu, aż się lekko zrumieni, a następnie posyp swoją ulubioną przyprawą (opcja). Przesmażone mięso przełóż do rondelka; wlej do niego tyle wrzątku, aby ledwie zakrył mięso. Duś wołowinę, aż stanie się miękka, ale nie pozwól, aby zaczęła się „rozpadać”. Podczas gdy mięso się dusi namocz suszone kapelusze podgrzybków (15 minut w gorącej wodzie), a następnie gotuj na małym ogniu 15 minut.

Przygotuj 300 do 400 gramów prawdziwków, oczyść je z brudu, ale staraj się nie wkładać ich do wody, aby nie nasiąknęły nią i nie straciły swoich wartości. Grzyby pokrój w cienie plastry; cebulę obierz i pokrój w drobną kostkę. Na patelni o wysokich brzegach lub w garnku rozgrzej trochę oliwy i masła, a następnie zeszklij cebulę. Dodaj grzyby i świeży tymianek. Grzyby lekko posól i smaż kilka minut od czasu do czasu mieszając. Następnie wlej chochelkę wywaru z ugotowanych wcześniej suszonych grzybów. Zagotuj.

Dolej do grzybów resztę wywaru grzybowego, wrzuć pokrojone, podgotowane kapelusze podgrzybków i duś wszystko około 10 minut, aż wszystkie grzyby nieco zmiękną.

Podduszone grzyby łącznie z powstałym sosem przełóż do garnka z duszącym się mięsem,  jeśli potrzeba dolej nieco gorącej wody, trochę soli i pieprzu. Duś wszystko razem jeszcze około 10 minut.

Gulasz wołowy z grzybami sposób podania

Rozpuść w odrobinie zimnej wody 1 łyżkę mąki, a następnie wlej do niej 1-2 kopiate łyżki gęstej, kwaśnej śmietany i dobrze wymieszaj. Zahartuj chochelką sosu z garnka i wlej wszystko do dania. Dopraw w razie konieczności, zagotuj i wyłącz po 2 minutach. Posiekaj nieduży pęczek natki pietruszki i wrzuć do gulaszu. Wymieszaj. Gulasz wołowy z grzybami jest gotowy. Znakomicie smakuje podany np. z kaszą jęczmienną.


Sprawdź również przepis na gulasz cygański z kurczaka. Co za smak!


Rekomendowane przepisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *