Gulasz z łopatki cielęcej klasyczny

Gulasz mięsny przygotowany z łopatki cielęcej z dodatkiem dużej ilości mielonej słodkiej i wędzonej papryki.

Gulasz mięsny przygotowany został z łopatki cielęcej z dodatkiem dużej ilości mielonej słodkiej i wędzonej papryki. Taki gulasz cielęcy to danie banalne do przyrządzenia, za to wybitne w smaku. Przygotujesz go bardzo łatwo, a smak na długo zapadnie w Twojej pamięci. Będziesz powtarzać to danie regularnie. Dobre mięso i świeża papryka mielona, oczywiście najlepiej węgierska, to absolutne podstawy tego gulaszu. Cebuli ma być całkiem sporo, nie jest to pomyłka w przepisie. Nie należy martwić się że zdominuje smak gulaszu, albowiem będzie dokładnie odwrotnie. Zapraszam na wyjątkowy gulasz. Prosty, nieprzekombinowany, za to wybitny w smaku.

Składniki

kilogram łopatki cielęcej pokrojonej w duże kawałki
1 duża cebula
słodka papryka mielona
wędzona papryka mielona
mąka pszenna
sól, pieprz

Przepis na gulasz łopatki cielęcej

Mięso umyj pod bieżącą wodą, a następnie dobrze osusz ręcznikami papierowymi. Posól oraz posyp świeżo zmielonym pieprzem. Mięso obtocz w słodkiej mielonej papryce, natomiast cebulę obierz i pokrój w nieduże kawałki. Na patelni rozgrzej olej roślinny lub smalec wieprzowy, a następnie wrzuć na nią pokrojoną cebulę. Smaż ją chwilę, aby się zeszkliła. W międzyczasie oprósz mięso mąką, a jej nadmiar usuń. Gdy cebula się zeszkli wrzuć na patelnię mięso. Smaż całość dalej, aby zarówno mięso jak i cebula dobrze się zrumieniły. Cebula może się miejscami nawet przypalić. Zrumienione mięso przełóż do garnka, cebulę zaś pozostaw na patelni. Zestaw patelnię z palnika.

Do cebuli na patelni wsyp 2 łyżeczki słodkiej mielonej papryki. Zamieszaj całość i postaw patelnię z powrotem na palnik. Do uzyskanej na patelni masy paprykowo cebulowej wlej od razu pół szklanki gorącej wody. Teraz ponownie zamieszaj całość, aż składniki połączą się i uzyskasz jednolitą masę. Zawartość patelni przełóż do garnka z mięsem. Dodaj łyżeczkę wędzonej słodkiej papryki, sól oraz uzupełnij całość odrobiną wody. Ważne, aby gulasz z łopatki dusił się w tzw. krótkim sosie. Oznacza to, że wody ma być minimum, jedynie tyle aby mięso miało się w czym dusić.

Gulasz z łopatki cielęcej sposób podania

Duś mięso pod przykryciem na bardzo wolnym ogniu przez około 1,5 godziny. Nie zdejmuj w tym czasie pokrywki z garnka, aby gulasz mógł się spokojnie dusić się we właściwej temperaturze. Finalnie mięso powinno rozpadać się pod naciskiem widelca, a sos być gęsty i lekko zawiesisty (cebula rozpadnie się podczas gotowania) o pięknym ciemnoczerwonym kolorze.

Podawaj np. z puree ziemniaczanym i ogórkami kiszonymi.


Przygotuj pyszny przepis na klopsy z indyka z kurkami i szparagami.


Rekomendowane przepisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *