Kapusta z grochem i z grzybami leśnymi

Kapusta kiszona duszona razem z gotowanym grochem i z suszonymi grzybami.

Kapusta z grochem to jedno z podstawowych dań wigilijnych w wielu regionach kraju, szczególnie na Śląsku. Kto zna i lubi tego przekonywać nie trzeba, kto nie zna niech popróbuje; to świetny dodatek do sycących obiadów na mroźne, zimowe dni. W swojej wersji używam najczęściej grochu omielonego (łuskanego) i zamiast czynić z niego puree groch pozostawiam prawie w całości. Czasem lubię jednak wykorzystać groch niełuskany. Jest on smaczniejszy, jednak skórki mogą niektórym z Was przeszkadzać w jego konsumpcji. Jak widzisz wersji tego dania jest kilka. Ty zrób według własnych upodobań.

Składniki

1 kilogram dobrej kapusty kiszonej;
400 gramów grochu łuskanego (omielonego);
50 gramów suszonych grzybów (podgrzybki, prawdziwki);
1 cebula;
3-4 liście laurowe;
5-7 ziarenek ziela angielskiego;
sól, pieprz;

Kapusta z grochem przepis

Kapustę przesiekaj drobno lub grubiej, w zależności od Twoich upodobań. Wcześniej możesz kapustę przepłukać, jeśli jest zbyt kwaśna, ale moim zdaniem jest to bez sensu. Moim zdaniem kapusta kiszona musi być kwaśna, należy pamiętać, że groch dość mocno złagodzi potem jej kwasowość. Posiekaną kapustę przełóż do garnka, a następnie zalej niewielką ilością gorącej wody. Dodaj ziele angielskie, liście laurowe a także pieprz ziarnisty i gotuj na wolnym ogniu pod przykryciem do miękkości (około 1 godziny).

Ugotuj groch

Groch łuskany przepłucz dokładnie pod bieżącą wodą, następnie zalej zimną wodą i mocz około 30 minut (niektórzy grochu łuskanego nie moczą, ja tak). Po tym czasie wypłucz ponownie groch, zalej wodą i gotuj około 30 minut, aż część grochu rozpadnie się, a część pozostanie „al dente”.

Ugotuj grzyby

Grzyby zalej wrzącą wodą i mocz około 30 minut. Następnie gotuj grzyby na wolnym ogniu w wodzie, w której się moczyły przez kolejne 30 minut. Ugotowane grzyby wyjmij z garnka i pozostaw aby przestygły. Następnie pokrój je w nieduże (lub duże, jeżeli wolisz) kawałki. Obierz i pokrój w drobną kostkę cebulę.

Przygotuj kapustę z grochem

Gdy kapusta kiszona jest miękka odcedź ją pozostawiając szklankę wody z jej gotowania. Do kapusty wrzuć ugotowany i odcedzony groch. Do garnka z kapustą i grochem dodaj posiekane grzyby, koniecznie dodaj również wywar, w którym grzyby się moczyły i gotowały.

Pokrojoną cebulę smaż na klarowanym maśle, aż się zeszkli, a następnie dodaj do kapusty z grochem. Dodaj sporo mielonego pieprzu i jeżeli potrzeba również nieco soli. Jeśli uznasz, że kapusta z grochem z grzybami jest zbyt sucha dolej nieco zachowanej wody z gotowania kapusty. Wymieszaj wszystkie składniki dokładnie i odstaw do lodówki, aby kapusta z grochem „przegryzła się”.

Najlepsza jest na drugi dzień. To znakomite danie na wigilijny stół.


Zobacz przepis na puree z grochu prosto z Grecji albo przekonaj się, jak fenomenalnie smakuje polska grochówka przygotowana na żeberku wędzonym.


Rekomendowane przepisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *