Kiszone cytryny samodzielnie robione

Kiszone cytryny są ważnym składnikiem wielu dań kuchni orientalnych. Kiszenie następuje przez zasolenie cytryn i umieszczenie ich w słoiku z wodą na okres jednego miesiąca.

Kiszone cytryny są ważnym składnikiem wielu dań kuchni orientalnych. Kiszenie następuje przez zasolenie cytryn i umieszczenie ich w słoiku z wodą na okres jednego miesiąca. Kiszone cytryny nie są u nas zbyt popularne, nie spotkałem jak do tej pory żadnego sklepu, który oferowałby takowe. Na szczęście przygotowanie kiszonych cytryn we własnym zakresie nie jest żadną sztuką. Kiszenie cytryn powoduje, iż z kwaśnych stają się łagodne i bardzo aromatyczne. Takie cytryny używa się jako przyprawę najczęściej do duszonych mięs i do przybrania potraw. Są wspaniałym dodatkiem do tradycyjnego, marokańskiego tagine (czytaj tażin) z kurczaka.

Składniki

1 kilogram cytryn BIO (niewoskowanych);
sól;

Przepis na kiszone cytryny

Zdobądź jak najlepsze cytryny. Co to znaczy? No takie niewoskowane, BIO. Ja mam to szczęście, że cytryny rosną na drzewie na mojej działce na Krecie. Mam więc takie prosto z drzewa, krótko mówiąc BIO absolutne. Uwierz, że są pyszne, mają smak i aromat, którego niestety nie mają cytryny „sklepowe”.

Cytrusy sparz wrzątkiem, dokładnie wyszoruj pod ciepłą, bieżącą wodą, następnie opłucz zimną wodą i wytrzyj do sucha. Dobrze by było, gdyby cytryny były BIO z uwagi właśnie na fakt, że potrzebne są wraz ze skórkami. Takie ekologiczne cytryny nie kosztują majątku, a kisisz ich jedynie kilka więc myślę, że warto w nie zainwestować.

Ponacinaj cytryny na krzyż, ale nie do końca. Do każdej naciętej cytryny wsyp po dwie łyżeczki drobnej soli. Umieść owoce w szczelnie zamykanym słoiku, powinny być ulokowane dość ciasno.

Całość zalej ciepłą wodą (cytryny powinny na tyle przylegać do siebie, aby pod wpływem wody nie podniosły się, muszą pozostać przykryte).

Zamknij szczelnie słoik i pozostaw w ciemnym, ciepłym miejscu na minimum 30 dni.

Kiszone cytryny sposób wykorzystania

Można przechowywać w ciemnym miejscu w tym samym słoiku przez około jeden miesiąc. Po tym czasie zaczynają ciemnieć i zmieniać swój smak. To obowiązkowy składnik dań kuchni marokańskiej, np. tażin.


Przygotuj oryginalny tażin z kurczaka marokański z kiszonymi cytrynami.


Rekomendowane przepisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *