Kluski śląskie przepis oryginalny bez jaj

Kluski śląskie przygotowane z ugotowanych i przeciśniętych przez praskę ziemniaków połączonych z niedużą ilością mąki ziemniaczanej.

Kluski śląskie są podstawowym i obowiązkowym dodatkiem do obiadu w każdym śląskim domu w niedzielne popołudnie. Z kluskami podaje się oczywiście śląskie rolady w ciemnym sosie pieczeniowym i zwykle modrą kapustę. Właśnie z powodu serwowania rolady śląskiej w całkiem sporej ilości sosu w kluskach śląskich koniecznie należy zrobić kciukiem delikatne wgłębienie na środku, aby sos zbierał się klusce. Aby kluski wyszły jak najlepsze potrzeba dobrych, mączystych ziemniaków. Z tego względu oczywiście najlepsze kluski robi się jesienią i zimą. Młode ziemniaki (tzw. wczesne) lub ziemniaki sałatkowe nie nadają się na kluski.

Składniki

1 kilogram mączystych ziemniaków;
około 250 gramów mąki ziemniaczanej, ale tak naprawdę tyle, ile „zabierze”;

Przepis na kluski śląskie

Obierz i ugotuj 1 kilogram mączystych ziemniaków, a następnie odcedź je. Jeszcze gorące ziemniaki przepuść przez praskę do dużej miski. Przepuszczone przez praskę ziemniaki powinny być wspaniale puszyste. Pozostaw je, aż nieco przestygną, a następnie delikatnie ugnieć otwartą dłonią.

Dzielimy ziemniaki na cztery części

Ziemniaki „podziel” na cztery części, jedną część ziemniaków wyjmij z ćwiartki i połóż na pozostałych ziemniakach. W zwolnione miejsce wsyp mąkę ziemniaczaną, Chodzi o to, żeby zachować proporcje 4 części ziemniaków, 1 część mąki ziemniaczanej.

Zagniatamy ciasto na kluski śląskie

Wlej do ciasta trochę bardzo ciepłej wody (ale nie gorącej, bo nie włożysz do miski rąk), na wyczucie. Na taką ilość ziemniaków zwykle wystarczają 2 lub 3 łyżki wody. Wyrabiaj krótko ciasto na gładką, plastyczną masę, aż całość dobrze się połączy (dobrze jest mieć czasem pomocnika do takich czynności). Gotowe na kluski ciasto winno być gładkie i elastyczne.

Gotujemy kluski śląskie

Formuj kluski, a na koniec kciukiem zrób w każdej z nich niewielkie wgłębienie (aby mógł w nim zbierać się sos). Kluski śląskie gotuj w osolonej wodzie około 4 do 5 minut od momentu wypłynięcia.

KLuski śląskie to znakomity dodatek do dań głównych, zwłaszcza do potraw z sosami (przepis na sos grzybowy). Do rolady śląskiej i modrej kapusty zaś są obowiązkowe.


Poznaj prawdziwy przepis na rolady śląskie i podaj je z tradycyjnymi kluskami śląskimi.


Rekomendowane przepisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *