Knedle ze śliwkami według przepisu babci

Knedle ze śliwkami przyrządzone zostały z ciasta zagniecionego z ugotowanych i zmiażdżonych ziemniaków z dodatkiem mąki pszennej. Gotowe ciasto zostało najpierw podzielone na małe kawałki, a następnie rozpłaszczone na dłoni i  wypełnione dojrzałymi śliwkami bez pestek. Po uformowaniu każdego kawałka w kulę knedle zostały ugotowane w dużym garnku na wolnym ogniu.

Knedle ze śliwkami takie, jak robiła babcia zadowolą każde podniebienie. Większość z nas lubi dania z dzieciństwa i darzy je sentymentem. Jednym z takich dań są właśnie knedle ze śliwkami. Przepis na nie jest banalny, ale w tak tradycyjnych potrawach nie ma co eksperymentować. I chyba nie odkryję Ameryki, że jeśli knedle, to tylko z krajowymi śliwkami, najlepiej takimi z własnego sadu lub ogródka. W sezonie nasze śliwki mają głęboki smak i odpowiednią strukturę, nie zastąpi ich żadna śliwka zagraniczna. Zatem delikatne ciasto, do tego pyszne śliwki z polskich sadów i omasta z przesmażonej bułki tartej. Pycha.

Składniki

kilogram dobrych, dojrzałych, polskich śliwek;
kilogram mączystych ziemniaków;
mąka pszenna;
2 wiejskie jajka;
mąka ziemniaczana;
gałka muszkatołowa;
cukier trzcinowy w małych kostkach;
bułka tarta;
masło;
sól, pieprz;

Przepis na knedle ze śliwkami

Dobre śliwki to podstawa smacznych knedli. Jeśli masz możliwość użyj takich z własnego sadu lub z wiadomego źródła. Ja użyłem śliwek z ogródka moich teściów. Były duże, dorodne i bardzo soczyste. Śliwki dobrze umyj, osusz i wypestkuj tak, aby owoc pozostał jedynie nieco „otwarty”.

Robimy ciasto na knedle

Obierz i ugotuj 1 kg mączystych ziemniaków. Ugotowane ziemniaki odcedź, następnie przepuść przez praskę do miski i pozostaw do przestygnięcia. Do miski z przestudzonym puree ziemniaczanym dodaj mąkę pszenną. Ile? Najlepiej podziel puree na 3 części, jedną z nich przełóż na pozostałe ziemniaki, a w uzyskany dołek wsyp mąkę pszenną. Dodaj jedno jajko i jedno żółtko, 1 kopiatą łyżkę mąki ziemniaczanej, sól, pieprz, a także nieco świeżo startej gałki muszkatołowej. Wyrabiaj ciasto krótko (około 3 minut).

Lepimy knedle ze śliwkami

Oderwij niewielki kawałek ciasta, rozpłaszcz go na dłoni. Do śliwki włóż małą kostkę brązowego lub trzcinowego cukru, następnie śliwkę połóż na cieście i formuj okrągłego knedla. Postępuj tak ze wszystkimi śliwkami, aż do wyczerpania zapasu ciasta. Ponieważ moje śliwki były naprawdę sporych rozmiarów z podanych ilości ciasta wyszło mi 15 knedli gigantów. Wrzuć knedle na wrzącą, osoloną wodę i gotuj na małym ogniu max 5 minut od ponownego zawrzenia wody.

Knedle ze śliwkami sposób podania

Podczas gdy knedle się gotują na patelnię wrzuć 2 łyżki masła, a gdy się już prawie całkiem roztopi dodaj jedną łyżkę bułki tartej. Na małym ogniu podsmażaj bułkę tartą, aż się zrumieni. Wrzuć dobrze odsączone z wody knedle i obtocz je w bułce tartej. Wyłóż na talerz, posyp cukrem i niewielką ilością mielonego cynamonu. Dodatkowo możesz wokół rozłożyć roster śliwkowy.


Zakasaj rękawy i upiecz genialne super puszyste ciasto ze śliwkami. Będziesz zachwycona!


Rekomendowane przepisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *