Kotlet de Volaille przepis oryginalny prawdziwy

Kotlet de Volaille przygotowany z piersi kurczaka wypełniony masłem, zwinięty w roladę, panierowany, a następnie smażony powoli na maśle.

Kotlet de Volaille to jedno z najczęściej masakrowanych dań w Polsce. Masz dość pseudo „de Volajów” z serem, szynką, pieczarkami, czy innymi cudami? Marzysz, aby Twój kotlet de Volaille wypełniony był masłem wypływającym z jego środka po nacięciu kotleta na talerzu, a nie już na patelni podczas smażenia? Najlepiej zatem zrób go w domu. A jeśli koniecznie chcesz zjeść „na mieście” omijaj szczególnie te miejsca, w których menu nie potrafią napisać właściwiej nazwy. Oryginalny de Volaille (czyt. de wolaj) powinien być chrupiący z wierzchu i mocno maślany w środku. Do niego puree ziemniaczane i groszek lub marchewka, oto zestaw idealny. Nigdy nie podawaj de Volaille z frytkami, bo to zaprzecza idei jego powstania.

Składniki

3 piersi z kurczaka;
masło;
mąka pszenna;
bułka tarta;
1-2 wiejskie jajka;
sól, pieprz;

Przepis na kotlet de Volaille

Trzy piersi z kurczaka rozbij delikatnie płaską częścią tłuczka na dość cienkie kotlety (jeżeli masz możliwość wykorzystaj piersi kurczaka z kostką skrzydłową, jak w oryginalnym przepisie). Ważne, aby pozostały w całości, nie poszarpały się i nie miały dziur. Kotlety posól i popieprz. Z brzegu każdego kotleta nałóż spory kawałek mocno zmrożonego wcześniej masła.

Teraz rzecz najtrudniejsza, czyli zwinięcie kotleta we wrzeciono. W tym celu złap kciukami i palcami wskazującymi brzegi kotleta i zacznij je szczelnie zwijać. Od razu równocześnie palcami środkowymi podwiń boki kotleta tak, aby zamknąć go (by masło nie wypłynęło podczas smażenia). Dalej zwijaj kotleta już bez użycia palców środkowych. Gdy zwiniesz już każdego kotleta we wrzeciono owiń je folią spożywczą i włóż do zamrażalnika na 30 minut.

Tuż przed smażeniem wyjmij kotlety z zamrażalnika,  każdego z nich panieruj. Najpierw oczywiście mąka i jajko. Następnie bułka tarta. Ważne, by w miarę często myć dłonie, aby na kotletach nie pozostawić zbitych części panierki. Te zbite części panierki usuwaj również z bułki tartej z miski, w której panierujesz kotleta.

Następnie panieruj po raz drugi, dzięki czemu kotlet będzie super chrupiący, a jednocześnie zapobiegnie to wypłynięciu masła ze środka. A zatem drugi raz obtocz kotleta w jajku (mąkę pomiń). Następnie ponownie obtocz kotleta w bułce tartej. Na koniec uformuj w dłoniach kotleta trzymając go pionowo. Zawsze panieruj kotlety tuż przed ich smażeniem, nigdy wcześniej.

Kotlet de Volaille sposób podania

Smaż kotlety dokładnie z każdej strony na maśle klarowanym przez około 10-12 minut na średnim ogniu. Wyważenie odpowiedniego czasu smażenia jest ważne, ponieważ drób w środku musi być usmażony. Kotlet de Volaille z wierzchu winien być chrupiący, ale nie spalony, a masło ma prawo wypłynąć ze środka dopiero na talerzu.

Podawaj z puree ziemniaczanym i zielonym groszkiem lub gotowaną marchewką na gęsto. Z kotleta po jego rozcięciu powinno wypłynąć masło, które idealnie komponuje się właśnie z puree ziemniaczanym i groszkiem lub marchewką. To dlatego podawanie kotleta de Volaille z frytkami jest bezsensowne.


Wypróbuj również przepis na kotlety warzywne z kurczakiem.


Rekomendowane przepisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *