Kotlet po bolońsku z szynką parmeńską i serem

Kotlet cielęcy przygotowany po bolońsku, czyli panierowany i smażony, a następnie obłożony szynką parmeńską i płatkami parmezanu na koniec krótko duszony.

Kotlet po bolońsku to jedno z kluczowych dań Bolonii, stolicy położonego na północy Włoch regionu Emilia Romania. Region ten słynie z wielu znanych na całym świecie wyrobów, takich jak m.in. ser parmezan (parmigiano reggiano), czy szynka parmeńska (prosciutto di parma). I właśnie te dwa składniki wzbogacają kotleta kształtując całe danie pod nazwą kotlet po bolońsku. Bolonia nosi przydomek „la grassa”, co oznacza tłusta. I takie jest to danie: konkretne, sycące, ale też, a może przede wszystkim pełne doskonałego smaku. Danie ze wszech miar godne wypróbowania.

Składniki

2 spore plastry kotletów cielęcych;
100 gramów szynki parmeńskiej;
100-150 gramów parmezanu;
1-2 jajka (w zależności od ich wielkości);
bułka tarta;
szklanka bulionu mięsnego;

Przepis na kotlet po bolońsku

Składniki dania to 2 spore plastry kotletów cielęcych, 100 gramów szynki parmeńskiej, 100-150 gramów parmezanu, 1-2 jajka (w zależności od ich wielkości), bułka tarta. Potrzebna też będzie szklanka bulionu mięsnego, 1 duża cukinia,  a także ugotowane ziemniaki typu sałatkowego (najlepiej takie z dnia poprzedniego). Takie ziemniaki nie rozpadną po jakiejkolwiek obróbce. Przyda się też trochę suszonego rozmarynu.

Ziemniaki i cukinię pokrój w kostkę o równej wielkości.

Kotlety obłóż folią spożywczą i delikatnie, acz stanowczo rozbij na bardzo cienkie plastry. Jeśli kotlety wskutek ich rozbijania staną się za duże, przekrój je na połowę i uformuj na dwa odrębne kotlety.

Porada-> nie musisz przyprawiać kotletów, ponieważ ser i szynka zawierają dość sporo soli

Na duży talerz wsyp bułkę tartą, a w drugim talerzu rozbij 1-2 jajka i rozkłuć je widelcem. Parmezan strugaj z większego kawałka na cienkie plasterki. Kotlety obtaczaj dokładnie w jajku, a następnie w bułce tartej dobrze ją w nie wklepując. Na patelni rozgrzej oliwę i spory kawałek masła. Włóż kotlety i smaż je na średnim ogniu. Odwróć kotlety na drugą stronę i smaż jeszcze 2-3 minuty. Kotlety są cienkie, więc powinny się usmażyć dość szybko.

Na drugiej patelni rozgrzej dość sporo oliwy (oliwy powinny być tyle, by dobrze przykryła dno, ziemniaki będą się smażyć lepiej i szybciej). Wrzuć 2-3 ząbki czosnki i smaż, aż się lekko zrumienią, ale nie przypalą. Czosnek wyjmij i wyrzuć, oddał już smak do oliwy. Na patelnię wrzuć pokrojone ziemniaki, smaż je potrząsając patelnią od czasu do czasu, aby je wymieszać i pokryć oliwą podczas smażenia.

Usmażone kotlety wyłóż na ręczniki papierowe, aby odsączyć z nadmiaru tłuszczu. Na każdym kotlecie rozłóż po kilka plasterków szynki parmeńskiej. Na kotlety nałóż plasterki parmezanu, ilość sera zależy od Ciebie.

Kotlet po bolońsku sposób podania

Tak przygotowane kotlety włóż na czystą patelnię, podlej je dużą szklanką gorącego bulionu mięsnego. Przykryj patelnię pokrywką, zmniejsz gaz pod nią do minimum i duś kotlety przez chwilę, aż ser się rozpuści.

W międzyczasie ziemniaki powinny być już ładnie zarumienione, wrzuć do nich pokrojoną cukinię. Na koniec wszystko posól i posyp suszonym rozmarynem. Smaż chwilę, aż całość pięknie się przyrumieni. Każdy kotlet wyłóż na talerz, obok połóż usmażone ziemniaki i cukinię.


Poznaj oryginalny przepis na wiener schnitzel kotlet cielęcy prosto z Wiednia. Albo wcale nie gorszy od „makaroniarza” kotlet pożarski.


Rekomendowane przepisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *