Kotlety wege z fasoli, które proponuję w poniższym przepisie smakują naprawdę wybornie. Niejeden mięsożerca dał się nabrać będąc przekonanym, że są przygotowane z mielonego mięsa. Nie jestem wegetarianinem i nim z pewnością nie będę. Uwielbiam jednak warzywa i tak często, jak to możliwe jadam posiłki z nimi w roli głównej. Rośliny strączkowe ponoć są najzdrowszymi z warzyw, a ponadto są znakomitym źródłem białka, lepszym niż mięso i nabiał. W dodatku jest to białko znakomicie przyswajalne. A tak poza tym, tak zwyczajnie, są cholernie dobre. Tak, jak i te kotlety wegetariańskie z ciecierzycy i soczewicy. Zachęcam.
Składniki
puszka ciecierzycy (240 gramów);
mała puszka soczewicy (240 gramów);
2 łyżki pasty sezamowej tahini;
cebula;
2 ząbki czosnku;
kmin rzymski;
ostra papryka mielona;
natka pietruszki;
1 wiejskie jajko;
2-3 łyżki bułki tartej;
100 gramów startych parmezanu i fety;
cukinia, pieczarki, papryka według uznania;
sól, pieprz;
Przepis na kotlety wege z fasoli
Wyjmij z puszek i dobrze odsącz na durszlaku ciecierzycę i soczewicę, a następnie przełóż warzywa do miski malaksera. Obierz i posiekaj byle jak ząbki czosnku i cebulę. Rozgrzej lekko patelnię z oliwą i wrzuć cebulę, czosnek, kmin rzymski i ostrą, mieloną paprykę. Smaż około 30 sekund na średnim ogniu. Zawartość patelni przełóż do miski malaksera z warzywami strączkowymi. Wlej doń 2 łyżki pasty tahini i garść posiekanej natki pietruszki. Całość krótko miksuj.
Uzyskaną w wyniku miksowania masę przełóż do dużej miski. Do masy wbij jajko, dodaj bułkę tartą oraz około 100 gramów startego sera. Może to być dowolny ser, ale tylko taki wyrazisty nada Twoim kotletom świetnego smaku. Najlepszym połączeniem wydaje się feta i parmezan. Dopraw masę do smaku i wymieszaj dokładnie. Formuj kotlety wege i smaż na oliwie na niezbyt mocnym ogniu.
Podczas gdy kotlety się smażą oczyść swoje ulubione warzywa (pieczarki, papryka, cukinia, pomidorki koktajlowe itp) i wrzuć je na mocno rozgrzaną patelnię. Warzywa dopraw ulubionymi przyprawami, solą i skrop niewielką ilością oliwy. Smaż warzywa na bardzo mocno nagrzanej patelni energicznie i często podrzucając nią w celu zamieszania warzyw. Smażenie potrwa zaledwie kilka minut, a warzywa pięknie się zrumienią pozostając „al dente”.
Kotlety wege z fasoli sposób podania
Kotlety obróć na drugą stronę i smaż jeszcze chwilkę, aby się pięknie zrumieniły. Uważaj, bo zbyt długie smażenie spowoduje, że Twoje kotlety wege staną się zbyt suche. Podawaj z warzywami „al dente” zaraz po przygotowaniu. Jeśli wolisz możesz z kotletów zrobić świetnego burgera bezmięsnego.
Wypróbuj jak smakuje brukselka z łososiem przygotowana na azjatycki sposób. Konieczne poznaj także przepis na tarta wegetariańska taka ze szpinakiem i twarogiem. Pyszne!