Kotlety z marchewki i kaszy jaglanej z papryką

Kotlety przygotowane z startej marchewki i ugotowanej kaszy jaglanej z dodatkiem kurkumy i mielonej papryki.

Kotlety z marchewki to kolejna propozycja dla tych, którzy chcą spróbować czegoś nowego, bezmięsnego, ale nie bardzo mają pomysł. Kotlety z marchewki przyrządza się szybko, a smakują zaskakująco dobrze. Oczywiście ich ostateczny smak nadasz według własnego uznania używając swoich ulubionych przypraw. Proporcje kaszy i marchwi również zależą od Ciebie. Możesz oczywiście użyć kilku warzyw, możesz też dodać zioła. Pamiętaj, Twoja kuchnia to Twój wybór.

Składniki

150 gramów kaszy jaglanej;
1-2 duże marchewki;
mała pietruszka;
1 nieduża cebula;
wiejskie jajko;
1 łyżeczka mielonej, słodkiej papryki;
1 łyżeczka mielonej kurkumy;
sól, pieprz;

Przepis na kotlety z marchewki

Kaszę jaglaną przepłucz pod bieżącą wodą, wsyp do garnka i zalej 2 szklankami wrzącej wody. Dodaj szczyptę soli i gotuj na średnim ogniu, aż woda niemal całkowicie wyparuje (zajmie to mniej niż 10 minut). Następnie wyłącz gaz pod garnkiem, przykryj go pokrywką i zostaw na około 15 minut, aby kasza wchłonęła resztę wody i ostatecznie zmiękła.

Gotową kaszę jaglaną wyłóż do dużej miski, spulchnij widelcem i pozostaw, aby nieco przestygła. Przygotuj marchewkę, cebulę, pietruszkę, mieloną kurkumę i swoją ulubioną przyprawę (głównym składnikiem powinna być marchewka, pozostałe warzywa stanowią drobny dodatek). Warzywa obierz i umyj.

Zetrzyj pietruszkę i cebulę na drobnych oczkach tarki. Marchewkę zetrzyj po połowie na drobnych i dużych oczkach tarki, dzięki czemu kotleciki będą miały ładną strukturę (ziarenka kaszy jaglanej z grubymi płatkami marchwi). Do kaszy jaglanej dodaj starte warzywa, 1 łyżeczkę mielonej, słodkiej papryki, 1 łyżeczkę mielonej kurkumy, sól, pieprz, wbij także 1 jajko. Dodaj 1-2 łyżeczki ulubionej przyprawy (u mnie turecka mieszanka baharat). Wymieszaj dobrze masę.

Kotlety z marchewki propozycja podania

Formuj niewielkie kotleciki i smaż na oleju arachidowym z obu stron po kilka minut na średnim ogniu. Odsącz na ręczniku papierowym z nadmiaru tłuszczu. Podawaj np. z dipem jogurtowym z tuńczyka z ostrą nutą zielonego pieprzu.


Dowiedz się jak zrobić dip jogurtowy z tuńczykiem oraz ciasto marchewkowe z migdałami.

Rekomendowane przepisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *