Krupnioki z grilla czyli kaszanka po śląsku

krupnioki z grilla

Krupnioki z grilla to przyrządzona z kaszy oraz podrobów wieprzowych śląska kaszanka grillowana na ruszcie. Kaszankę piec należy starannie na niezbyt dużym żarze, aby jej błonka nie pękła, a zawartość nie uciekła na zewnątrz. Gotowe krupnioki z grilla podawaj najlepiej z ogórkiem kiszonym i chlebem na zakwasie, koniecznie z dodatkiem chrzanu, najlepiej świeżo startego.

Składniki

3 jak najlepszej jakości krupnioki (kaszanka)
domowe ogórki kiszone
3 świeże kromki chleba na zakwasie

Przepis na krupnioki z grilla

Wyłóż krupnioki z lodówki na około godzinę przed rozpoczęciem grillowania. Zwróć uwagę na jakość Twojego przysmaku. To bardzo ważne, aby Twoje krupnioki nie posiadały dziur, nacięć, pęknięć itp.. Dzięki temu pod wpływem temperatury ich zawartość nie wydostanie się na zewnątrz, a cały smak pozostanie wewnątrz. By cieszyć Twoje podniebienie.

Ruszt też ma znaczenie

Rozpal ruszt z węglem drzewnym. Zanim zaczniesz grillować swoje krupnioki zwróć szczególną uwagę na stopień wypalenia się węgla. Absolutnie niedopuszczalnym jest kładzenie na ruszt jakiegokolwiek jedzenia, jeżeli węgle nie są spopielone. Gdy na palenisku wciąż znajdują się czarne żarzące się węgle to znak że jest za wcześnie, aby rozpocząć grillowanie!

Gdy węgle wypalą się i pozostaną w palenisku w formie żarzących się szarych kul (lub ich fragmentów) połóż na ruszt krupnioki. Piecz krupnioki na grillu ostrożnie na średnim żarze tak aby powoli nagrzewały się w środku. Uważaj, aby Twoje krupnioki nie spaliły się z zewnątrz.

Krupnioki z grilla sposób podania

Gdy uznasz, że Twoje krupnioki są już prawie gotowe przesuń je na bardziej gorącą część rusztu. Dopiekaj je w ten sposób przez jedną lub dwie minuty. Dzięki takiemu zabiegowi skórka krupnioków stanie się cudownie chrupiąca. A taki efekt również dodaje smaku całości.

Krupnioki z grilla podawaj od razu po upieczeniu. Idealnym dodatkiem do krupnioków zawsze są domowe ogórkami kiszone i kromki świeżego pieczywa na zakwasie, a także świeżo starty chrzan.


Zobacz również przepis na domowe ogórki kiszone . Twoje krupnioki z grilla mogą być jednym z hitów podczas letnie grillowanie, czyli letnich nasiadówek przy grillu w ogródkach i na działkach.


Rekomendowane przepisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *