Kruszon brzoskwiniowy staropolski napitek

Kruszon brzoskwiniowy czyli napój alkoholowy przygotowany z wina musującego, miodu i dojrzałych owoców z dodatkiem wielu kostek lodu.

Kruszon brzoskwiniowy to moja kolejna propozycja lekkiego napoju owocowego z dodatkiem wina musującego, które doskonale gasi pragnienie w upalne dni. Drzewiej kruszon (poncz) znany był i chętnie pijany w Europie (w Polsce również). Dzisiaj pewnie za jakiś czas odrodzi się za sprawą hipsterów, którzy przypiszą sobie jego wymyślenie. Niechaj w tym przeświadczeniu trwać będą, nie przeszkadza mi to, byle tylko kruszon prawdziwy tworzyli. Stewię, wino bezalkoholowe, tofu i owoce bez fruktozy niechaj zachowają dla siebie. Nam prostym ludziom niech pozwolą „truć się” cukrem lub miodem, zwykłymi owocami i tradycyjnym winem. Zapraszam na kruszon. Dobry kruszon.

Składniki

800 gramów bardzo dojrzałych brzoskwiń;
100 gramów dojrzałych malin;
pęk świeżej melisy i/lub świeżej mięty;
2 łyżki porządnego miodu, najlepiej spadziowego lub gryczanego;
1 litr wytrawnego lub półwytrawnego wina musującego (sekt lub prosecco);
mnóstwo kostek lodu;

Przepis na kruszon brzoskwiniowy

Maliny mogą się rozpadać, brzoskwinie być na granicy gnicia, byle pleśni nie miały. Jeśli ten zestaw owoców Ci nie odpowiada spróbuj mojej „sangrii” (przepis na sangria napój alkoholowy).

Brzoskwinie pokrój na kawałki, pestki usuń. Pokrojone brzoskwinie umieść w dużym dzbanie. Tak, dzban być musi, gdyż to właśnie od jego nazwy wzięła się nazwa tego koktajlu. Jak pokroić brzoskwinie? Na kawałki takie, jakie lubisz. Małe, bądź duże. Ja uwielbiam pogryzać owoce sącząc kruszon, więc kawałki duże preferuję. Jeśli nie lubisz „dodatków” w napojach brzoskwinie po prostu posiekaj jak najdrobniej. Jeżeli chcesz możesz nawet taki kruszon przyrządzić tak, aby dało się pić go przez słomkę.

Maliny, choćby jak najpiękniejsze były ugnieć w dłoniach i do dzbana z brzoskwiniami dodaj. Dłonie umazane pachnącymi lasem malinami obliż, jakbyś znowu dzieckiem był.

Porada-> najlepszy kruszon to taki zrobiony z dojrzałych sezonowych owoców

Owoce, choć i tak dość słodkie są, czymś słodkim potraktować dodatkowo trzeba, aby soki lepiej puściły. Dodaj miód, który oprócz słodyczy wspaniałego smaku doda. Zwłaszcza, jeśli będzie to miód spadziowy albo nawet gryczany, o ile takowy dostaniesz. Miodu dodaj wedle smaku swego. Owoce w dzbanie drewnianą łyżką ugniataj, aby soki puściły i z miodem się połączyły. Do dzbana z owocami świeże liście mięty i/lub melisy dodaj w ilościach nierozsądnych, dużych. Melisa ukojenie da po „upojeniu”, mięta smaku charakterystycznego dopełni. Całość dokładnie wymieszaj i odstaw dzban na godzinę, aby wszystkie smaki połączyły się.

Jakie wino do kruszona?

A jakiego wina do kruszona użyć? Ja zdecydowanie preferuję lekkie, wytrawne lub półwytrawne wino musujące. Sekt lub prosecco sprawdzają się doskonale. I nie muszą to być wina najdroższe. Zresztą prosecco lub sekt zazwyczaj kieszeni nie rujnują. Co najważniejsze, wino bardzo, ale to bardzo schłodzone być powinno. Jeśli tak właśnie jest wlej je do dzbana z owocami.

Twój kruszon brzoskwiniowy gotów jest w zasadzie, pozostaje jeszcze sporo lodu doń wrzucić. Według jednej szkoły uczyń to od razu, według alternatywnej kostki lodu do szklanic z kruszonem dodawaj w momencie serwowania. Dzban cały czas w lodówce przechowuj, aby odpowiednie schłodzenie utrzymywać.

Kruszon brzoskwiniowy na upały

Działa, jak narkotyk. Dopóki dzbana całego nie wypijesz, dopóty skupić się na innych czynnościach móc nie będziesz. I nie o alkoholowe upojenie chodzi, bo kruszon procentów ilość ma nikczemną, a o smak i te owoce sektem nasączone. A zatem „na frasunek dobry to trunek”.

Rekomendowane przepisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *