Kurczak pieczony po włosku z karczochami

Kurczak w kawałkach pieczony razem z ziemniakami, czosnkiem i karczochami z dodatkiem świeżego rozmarynu.

Kurczak pieczony we włoskim stylu, czyli zapraszają ptak, ziemniaki, warzywa, świeże przyprawy oraz jak najlepsza oliwa extra vergine. Jednym słowem kwintesencja włoskiego stylu w najsmaczniejszym wydaniu. To danie wspaniale nadaje się na niedzielny obiad. Przygotowuje się je bardzo szybko, wkłada do piekarnika, a podczas ponad godzinnego pieczenia jest sporo czasu na wypicie aperitifu. Nie tylko pity wówczas aperitif wyostrza apetyt, ale także roznoszący się po całym domu zapach czosnku i rozmarynu. Nie zapomnij do tego dania podać dobrego, włoskiego wina.

Składniki

1 cały kurczak zagrodowy;
4-6 ziemniaków;
3-5 ząbków czosnku;
1 duża cebula;
karczochy w oliwie;
kilka gałązek świeżego rozmarynu;
oliwa extra virgin;
sól, pieprz;

Kurczak pieczony z warzywami przepis

Bardzo pożądanym składnikiem tego dania są również arcywłoskie karczochy w oliwie. Jeszcze lepiej, jeśli użyjesz świeżych karczochów. Jeśli ich nie masz lub nie ich lubisz zastąp je innymi warzywami, np. pomidorami.

Mięso umyj, osusz, a następnie dobrze posól i popierz świeżo zmielonym pieprzem. Cebulę obierz i pokrój w ósemki, listki rozmarynu zerwij z gałązek. Ziemniaki obierz i pokrój na średniej wielkości kawałki. Do naczynia żaroodpornego, bądź brytfanki włóż kawałki kurczaka, a między nimi rozmieść ziemniaki. Dołóż cebulę i obrany czosnek. Całość dobrze posól, popierz, posyp listkami rozmarynu, polej oliwą extra virgine i dobrze, ale delikatnie wymieszaj aby składniki dobrze pokryły się oliwą. Wstaw naczynie do piekarnika nagrzanego do temperatury 180 stopni na 30 minut.

Po upływie 30 minut wyjmij naczynie i odwróć kurczaka na drugą stronę, warzywa delikatnie zamieszaj, a następnie dodaj do dania karczochy. Wstaw naczynie do piekarnika na kolejne 30 minut.

Kurczak pieczony z warzywami sposób podania

Po upływie łącznie 1 godziny pieczenia wyjmij naczynie i ponownie odwróć kurczaka, a warzywa delikatnie zamieszaj. Wstaw naczynie na jak najwyższą półkę piekarnika i nastaw grzanie z grillem tylko od góry. Po upływie 15-20 minut kurczak pieczony na włoska modłę powinien być wspaniale zrumieniony i gotowy do spożycia.


Wypróbuj rewelacyjny wielokrotnie sprawdzony przepis na kotlet z piersi kurczaka z grilla. Zakochaj się w karczochach. Przekonaj się jak świetnie smakują karczochy duszone alla Polita.


Rekomendowane przepisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *