Łosoś jak filetować rybę łatwo i sprawnie

Łosoś jest łatwy do filetowania. Przekonaj się, jak duże uzyskasz korzyści umiejętnie dzieląc Twojego łososia.

Łosoś to bardzo popularna i bardzo droga ryba. Ma w miarę neutralny, subtelny smak, dzięki czemu lubią ja nawet osoby nie przepadające za rybami. Jest bardzo zdrowa, choć dzisiaj trudno o dzikiego łososia, a te sprzedawane w sklepach choć są hodowane w morzu, to jednak karmione sztucznie. Nie ma jednak co marudzić, raz na czas łosoś powinien znaleźć się na naszych talerzach. A że drogi? Poluj na okazje, nie kupuj gotowych filetów, bo pójdziesz z torbami. Czekaj na okazję i kup całą patroszoną rybę, gdy będzie w dobrej ofercie. Ja pokażę Ci, jak ją podzielić i jakie korzyści da i takie rozwiązanie.

Czego potrzebujesz

łosoś świeży o wadze blisko 3 kilogramów;
duży i ostry nóż do filetowania ryb;
woreczki do mrożenia żywności;

Łosoś sposób filetowania

Zakładam, że upolowałeś patroszonego łososia w okazyjnej cienie. Twój łosoś ma pewnie blisko 3 kilogramy, albo i więcej. Trzeba się nim zająć, najlepiej zaraz po jego zakupie, pod żadnym pozorem nie zostawiaj ryby w worku, czy innych opakowaniach. Trzeba ją wyfiletować, podzielić i zamrozić we właściwy sposób.

Ryba zaczyna się od głowy

Zaczynamy. Natnij rybę tuż za głową, w poprzek. Następnie włóż nóż płaską stroną pod górny płat ryby (w poprzek) i dociśnij nóż do kręgosłupa ryby. Delikatnie nacinając płat przesuwaj nóż wzdłuż kręgosłupa w kierunku ogona odkrawając górny filet. Odcinaj górny płat ryby aż do ogona. Odcięty płat ryby odłóż na bok. Pora zając się pozostałymi elementami ryby.

Wycinamy filety z łososia

Odkrój głowę i ogon. Odciąłem ogon z nieco większą częścią ryby, ponieważ potrzebowałem go na wywar rybny. Gdy zależy Ci jedynie na filecie odetnij jedynie samą płetwę ogonową. Włóż nóż pod kręgosłup i podobnie jak w przypadku górnego fileta delikatnie nacinając dolny płat ryby odcinaj go dociskając nóż płaską stroną do kręgosłupa.

Porada-> wykrawając filety staraj się odciąć z kręgosłupa jak najwięcej mięsa.

Mamy już wykrojone dwa piękne filety z łososia, trzeba je teraz oczyścić. Dociskając delikatnie nóż do powierzchni fileta wykrój od jego środka wykrój tzw. brzuszki, czyli ości od kręgosłupa do brzucha wraz z tłuszczykiem na brzuchu ryby. Jeżeli zrobisz to dobrze pozbędziesz się większości ości i tłuszczu rybnego, zostanie czysty, piękny filet. Spokojnie, „brzuszki” wykorzystamy, jak należy. Nic się nie zmarnuje (przepis na burger z łososia z krewetkami po tajsku). Na koniec odkrój nadmiar skóry, jaki pozostał na brzegach fileta. Twój pierwszy filet z łososia jest gotowy. Pora w identyczny sposób rozprawić się z drugim.

To co się da podziel na dwa

Zakładam, że z drugim filetem poszło Ci równie łatwo. Filety trzeba teraz podzielić na kawałki i zamrozić w taki sposób, aby później łatwo było Ci zdecydować, co z nich zrobić. Te cieńsze elementy odetnij i zamroź razem, zrobisz z nich np. kotleciki mielone. Części środkowe filetów nadadzą się do pieczenia, smażenia lub do zupy rybnej lub curry rybnego.

Planowanie ma znaczenie

Staraj się dopasować wagę mrożonych kawałków ryby do Twoich potrzeb obiadowych i wielkości Twojej rodziny. Na przykład jeżeli planujesz upiec łososia dla trzech osób zostaw jeden kawałek fileta o wadze 450 lub 500 gramów lub podziel tego fileta na trzy równe części i zamroź je osobno. W tym drugim przypadku masz możliwości rozmrażania albo wszystkich trzech kawałków, albo gdy zajdzie np. tylko jedną sztukę.

Porada-> podziel łososia w taki sposób, aby potem z jego kawałków można było zrobić łatwo dowolną potrawę.

Mój łosoś miał niecałe 3 kilogramy, samego mięsa (ze skórą) uzbierało się po jego rozebraniu około 1,8 kilograma. Odpadów nie nadających się do użycia było zaledwie 200 gramów. Oprócz filetów pozostały nam jeszcze inne elementy łososia, czyli ogon, głowa, brzuszki (około 800 gramów). To świetny materiał na wywar rybny, nie wolno Ci tego zmarnować.Aby wyżej wymienione elementy nadawały się na wywar rybny trzeba usunąć z głowy skrzela i oczy, które pozostawione zmętnieją i zrobią wywar gorzkawym. Nie ma rady, czynności to nie najprzyjemniejsze, zrobić je jednak trzeba. A zatem usuń skrzela przy pomocy noża z dużą starannością. Wydłub również rybie oczy. Nie zastanawiaj się, tylko zrób to szybko i sprawnie. Tak będzie łatwiej. Tak przygotowane pozostałe elementy ryby zamroź w jednym woreczku, będzie z nich cudny wywar, o czym przekonasz się z mojego przepisu na zupę rybną.

Łosoś filetowanie samodzielne ma sens

Krótko mówiąc, po wyfiletowaniu całej ryby uzyskałem 1,8 kilograma czystego fileta oraz elementy na wywar rybny o wadze 800 gramów, z których zrobiłem niewiarygodnie smaczną zupę rybną. Łącznie z całego łososia uzyskałem 16 porcji obiadowych (12 porcji fileta po 150 gramów każdy, z wywaru zupa rybna dla czterech osób). Warto kupować całego łososia.


Zrób łatwo genialny bulion rybny ze świeżych ryb, który będzie bazą dla Twojej zupy rybnej.


Rekomendowane przepisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *