Makaron AL DENTE jak gotować pastę po włosku

Makaron ugotowany al dente podany na dużym talerzu w sosie z oliwą i owocami morza.

Al dente w języku włoskim oznacza „na ząb”. I tak też ma być ugotowany makaron na sposób włoski. W potocznym rozumieniu al dente oznacza po prostu, że makaron powinien stawiać lekki opór zębom. Nie oznacza to jednak absolutnie, że ma być ugotowany na „półtwardo”. 

Makaron al dente czy zwykła klucha?  

Dlaczego makaron na sposób włoski powinien być ugotowany właśnie al dente? Ponieważ po ugotowaniu odcedzony makaron przekłada się do garnka (lub na patelnię) z sosem. Nigdy odwrotnie! Tam następuje łączenie się składników, trwa to zwykle około 1 minuty. W tym czasie makaron „dochodzi”. Tu tkwi zatem istota i sens gotowaniu makaronu „na ząb”. 

Makaron ugotowany al dente podany na białym talerzu z sosem z oliwy, pomidorów i owoców morza
Idealnie skomponowane danie z makaronem ugotowanym al dente

Niestety my Polacy mamy tendencje do rozgotowywania makaronu. Taki makaron, zamiast przyjemnie oddawać swój smak i cudnie współgrać z sosem i pozostałymi składnikami rozczarowuje. Staje się jedną wielką pulpą najczęściej niestety zalaną furą sosu. W niektórych regionach Polski na makaron mówi się „kluski”. I wbrew pozorom nie jest to regionalizmem, a brakiem zrozumienia istoty włoskiej pasty.

W głębokim talerzu znajduje się makaron spaghetti zalany zbyt dużą ilością sosu pomidorowego
Jak nie podawać makaronu z sosem

Włosi traktują makaron z wielkim szacunkiem, wręcz z namaszczeniem. Makaron jest tak uwielbiany, że sam w sobie stanowi rarytas. Dlatego też sos traktuje się jedynie jako przyprawę do pasty. A to decyduje o ilości sosu, jaką serwuje się z makaronem.

Makaronowy zawrót głowy

W samych Włoszech jest ponoć około 1000 rodzajów makaronu, a każdy z nich ma swoje zastosowanie. Dla każdego Włocha niezwykle istotny jest dobór odpowiedniego makaronu do konkretnego dania. Do ciężkich, gęstych sosów mięsnych stosuje się np. szerokie lub tylko nieco węższe wstążki tzw. pappardelle i tagliatelle. Dzięki większej powierzchni makarony te mogą łatwo oblepić się sosem, przez co smak dania jest pełniejszy. Jeśli sos do makaronu przygotowany jest zaś na bazie oliwy, a dodatków do sosu niewiele najlepiej sprawdzą się makarony delikatne i cienkie, takie jak spaghetti, linguine czy nawet bucatini. 

Jak ugotować ten makaron al dente?

Jak zatem gotować makaron po włosku? Zasada jest prosta: na każde 100 gramów makaronu potrzeba 1 litra wody i 1 łyżeczki soli. Woda, w której gotuje się makaron powinna bardzo mocno bulgotać co gwarantuje, że makaron nie poskleja się podczas gotowania. Absolutnie nie należy dolewać do gotującego się makaronu oliwy lub oleju!

Makaron gotuje się intensywnie w garnku z dużą ilością wody
Makaron musi się gotować intensywnie

Czas gotowania makaronu podany jest na jego opakowaniu. Jeśli podano czas gotowania np. 10-13 minut oznacza to, że po 10 minutach makaron powinien być właśnie al dente. Jednak należy pamiętać, że czasy gotowania podane na opakowaniu są jedynie orientacyjne. Jak zatem sprawdzić czy makaron jest gotowy? Po prostu przegryź jedną sztukę lub, jak w przypadku spaghetti, przełam jedną nitkę i sprawdź jak wygląda w środku. Jeśli w środku makaronu widzisz wciąż warstwę mąki to wymaga on dogotowania. Jeśli natomiast struktura makaronu jest jednolita to jest już gotowy. Makaron ugotowany „al dente” musi być sprężysty i stawiać lekki opór zębom.

Po ugotowaniu makaron należy szybko odcedzić, ale nigdy nie przelewać go wodą. Od razu taki odcedzony makaron trzeba wrzucić do garnka lub na patelnię z przygotowanym chwilę wcześniej sosem i całość wymieszać. Zasada jest taka, że to sos czeka na makaron, a nie odwrotnie. Podczas odcedzania makaronu warto odlać pół szklanki wody z gotowania się makaronu. Gdy zaistnieje taka potrzeba można odrobinę tej wody wlać do dania, aby rozrzedzić sos i poprawić jego konsystencję. 

Woda z gotowania makaronu dolewana do makaronu z sosem znajdujących się na dużej patelni
Woda z gotowania makaronu idealnie nadaje się do poprawy konsystencji sosu

Maria, butta la pasta!!!

„Maria, gotuj makaron”. Takimi słowami anonsuje się Włoch dzwoniąc do żony tuż przed powrotem do domu. Znak to, że jest w drodze, ale na tyle blisko, że dotrze na obiad za kilka minut. Te kilka minut wystarczy, aby małżonka ugotowała pyszną, włoską pastę. Włosi tak bardzo kochają makaron, że szkoda im stracić choćby minutę w oczekiwaniu na talerz gorącej pasty. 

Aha, i pamiętaj proszę, że ravioli to również makaron (a nie pierogi), ponieważ przygotowuje się je z ciasta makaronowego. To tak ogromna różnica, jak ta między makaronem (pastą), a kluskami (makaronem „z warszawska”).


Przygotuj włoską klasykę, czyli spaghetti aglio olio e peperoncino albo pastę po polsku, czyli makaron z golonką.


Rekomendowane przepisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *