Mizeria ze śmietaną po polsku z koperkiem

mizeria czyli krojone w cienkie plasterki świeży ogórek podany z kwaśną śmietaną i świeżym koperkiem

Mizeria ze śmietaną to jeden z moich ulubionych dodatków do obiadu. Ale zresztą czy tylko mój? Mizeria ma głębokie tradycje w polskiej kuchni i jadana jest chętnie do wielu dań. Z lekkim zaskoczeniem dowiaduję się od Was, że w wielu rejonach kraju jadana jest raczej mizeria na kwaśno, a nie ze śmietaną. Dla tych to osób zamieszczam przepis na swoją ulubioną mizerię, właśnie ze śmietaną. Oprócz ogórków zawiera również sporo pysznego sosu śmietanowego, który można na końcu wypić z namaszczeniem. I to zawsze na ten moment podczas obiadu z mizerią czekam z niecierpliwością.

Składniki

kilka świeżych ogórków;
200 gramów gęstej, kwaśnej śmietany;
pęczek koperku;
sól, pieprz;

Mizeria ze śmietaną przepis

W sezonie letnim koniecznie użyj ogórków gruntowych, ponieważ smakują lepiej od tych szklarniowych. Ogórki obierz ze skóry. To warunek, aby Twoja mizeria ze śmietaną smakowała wybornie. Szczególnie dotyczy to ogórków gruntowych, które mają twardą skórkę. Każdy z ogórków pokrój na cienkie plasterki o grubości 1-2 milimetrów. Taka grubość gwarantuje delikatność mizerii, a jednocześnie ogórki nie rozpadną się na papkę podczas ich mieszania. Pokrojone ogórki przełóż do dużej miski, a następnie posól i posyp świeżo zmielonym pieprzem. Szczególnie nie żałuj tego drugiego.

Dodaj do ogórków pół pęczka posiekanego koperku. Na początku lepiej z koperkiem być oszczędnym, ponieważ gdy trafi się bardzo intensywny koperek jego nadmiar może zwyczajnie zepsuć mizerię. Dodaj także do ogórków gęstą, kwaśną śmietanę. Wysoka jakość śmietany to gwarancja udanej mizerii. Nie żałuj jej, musi jej być sporo. Nie bój, się mizeria nie będzie „ciężka”. Podążaj za moim przepisem a przekonasz się, że będzie OK. Dobrze wymieszaj całość. Spróbuj i ewentualnie dodaj jeszcze sól, pieprz i koperek. Optycznie śmietany jest za dużo, ale znam sposób, aby Twoja mizeria smakowała wybornie, a nie samą śmietaną.

Oto tajemna czynność, która uczyni Twoją mizerię fantastyczną. Po prostu ugnieć porządnie kilka razy ogórki tak, aby wypuściły dość sporo wody. Zrób to zdecydowanie, ale z wyczuciem żeby nie zrobić z ogórków papki. Większość ogórków nadal musi zachować swój kształt. Zobacz, ile wspaniałego sosu śmietanowego znalazło się w misce. Będzie co chłeptać na koniec.

Mizeria ze śmietaną sposób podania

Mizeria ze śmietaną jest gotowa, ale przed jej konsumpcją musi spędzić w lodówce 30 minut, aby się schłodziła i przegryzła. Podawaj jako dodatek do obiadu. Idealnie komponuje się letnim obiadem warzywnym, ale i z nieśmiertelnym schabowym. Prawdziwy hit to jednak sznycle mielone z ziemniakami i właśnie mizerią. Mniam.

Rekomendowane przepisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *