Naleśniki Hortobagy z farszem z cielęciny w papryce

Naleśniki hortobagy zawierają w sobie duszoną cielęcinę z papryką mieloną. Po zawinięciu naleśniki zapieka się z sosem paprykowym.

Naleśniki Hortobagy to klasyka kuchni węgierskiej. I choć popularnością nie dorównują zupie gulaszowej, czy też perkeltowi (gulasz) to z pewnością warto to danie zjeść będąc na Węgrzech. Co ciekawe, naleśniki Hortobagy (czasem a’la Hortobagy) w kartach restauracyjnych znajdują się zwykle w pozycji „przystawki”. Fakt, porcje tych naleśników nigdy nie są za duże (zawsze serwuje się dwa naleśniki), ale mimo wszystko to danie jest sycące, więc jak dla mnie jest to klasyczne „drugie danie”. Przy przygotowywaniu tego dania pracy jest sporo, więc z pewnością nie jest to potrawa na co dzień. Jednak w dzień wolny od pracy przyrządzanie jej może być miłym spędzeniem czasu z kuchni zakończonym naprawdę pysznym posiłkiem.

Składniki

domowe ciasto na naleśniki;
500 gramów cielęciny (najlepiej „pieczeniówka”);
1 duży pomidor;
1 duża cebula;
gęsta, kwaśna śmietana;
słodka papryka mielona;
słonina lub smalec wieprzowy;
sól, pieprz;

Przepis na naleśniki Hortobagy

Mięso pokrój w drobną kostkę, posiekaj drobno słoninę i cebulę. Pomidora sparz, obierz ze skóry i również posiekaj w kostkę.

Na patelni rozgrzej smalec lub wytop słoninę (zależy, czego użyjesz), a następnie wrzuć cebulę i zeszklij ją. Wrzuć na patelnię mięso i smaż je na mocnym ogniu, aby lekko się zrumieniło (nie „przesmaż”, bo mięso będzie zbyt suche).

W międzyczasie przygotuj klasyczne ciasto naleśnikowe (zobacz przepis na naleśniki idealne) dodając jednakże do niego łyżkę mielonej, słodkiej papryki. Gotowe ciasto odstaw na 30 minut aby odpoczęło.

Porada-> dodatek słodkiej mielonej papryki do ciasta naleśnikowego nie jest obowiązkowy.

Patelnię z mięsem zdejmij na chwilę z ognia, posyp je łyżką mielonej, słodkiej papryki. Całość dokładnie wymieszaj, aby przyprawa połączyła się z mięsem. Wstaw patelnię z powrotem na gaz. Na patelnię wrzuć posiekanego pomidora. Całość zalej wrzątkiem w takiej ilości, aby po dokładnym wymieszaniu zawartości patelni powstał gładki sos z mięsem.

Zawartość patelni przelej do garnka. Dolej tyle wrzątku, aby na koniec pozostało sporo sosu, który jest niezbędny do zaserwowania dania. Duś mięso pod przykryciem około godziny, aż stanie się bardzo miękkie, wręcz rozpadające się.

Podczas gdy mięso się dusi z przygotowanego ciasta smaż naleśniki. Dzięki dodaniu mielonej papryki powinny mieć ładny, lekko czerwony kolor.

Gdy mięso jest ugotowane wyjmij je z garnka i lekko przestudź. Następnie bardzo, bardzo drobno posiekaj (podobnie, jak mięso na tatara). Jeżeli wolisz po prostu zmiel mięso w maszynce. Posiekane mięso przypraw solą, pieprzem i łyżką kwaśnej śmietany tak, aby mięso, a w zasadzie farsz był dość zwarty i kleisty.

Pozostały po duszeniu mięsa sos podbij kwaśną śmietaną z łyżką mąki, krótko zagotuj i odstaw na bok (na Węgrzech ten sos jest zwykle bardziej śmietanowy niż paprykowy, a zatem jaśniejszy, ale u mnie jest dokładnie odwrotnie).

Naleśniki hortobagy sposób podania

Na środek każdego z naleśników nakładaj farsz mięsny, a następnie zwijaj naleśniki hortobagy, jak klasyczne krokiety.

Gotowe naleśniki Hortobagy ułóż w naczyniu żaroodpornym i polej je obficie przygotowanym wcześniej sosem. Wstaw do nagrzanego piekarnika na 10 do 15 minut, aż się zagrzeją. Szczerze powiedziawszy ja coraz cześciej pomijam ten punkt i jem naleśniki „letnie” polane gorącym sosem.

Podawaj okraszone odrobiną śmietany, z kawałkiem pomidora i świeżej papryki, z dodatkiem sporej ilości sosu śmietanowo paprykowego.


Wypróbuj oryginalny węgierski paprykarz cielęcy. Jest naprawdę pysznie.


 

Rekomendowane przepisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *