Naleśniki żytnie i awanturka od razu gotowa

Naleśniki żytnie przygotowałem z mąki żytniej razowej, która nie jest łatwa w obróbce. Z tego też względu moje naleśniki zrobiłem niewielkich rozmiarów, a po ich usmażeniu obłożyłem pastą z makreli wędzonej i twarogu z dodatkiem kwaśnej śmietany.

Naleśniki żytnie przygotowałem z mąki żytniej razowej typ 2000, która nie jest łatwa w obróbce. Z tego też względu moje naleśniki zrobiłem niewielkich rozmiarów, a po ich usmażeniu obłożyłem pastą z makreli wędzonej i twarogu z dodatkiem kwaśnej śmietany. Naleśniki żytnie to bardzo ciekawa propozycja kulinarna dla osób preferujących posiłki bezmięsne. Zamiast oklepanych naleśników z mąki pszennej zastosowałem właśnie mąkę żytnią razową. Ta znakomita, pochodząca z upraw biologicznych mąka okazała się strzałem w „dziesiątkę”. Sprawdziła się znakomicie. A co do zaś awanturki to bardzo popularna w wielu regionach kraju pasta, którą przyrządza się z twarogu, wędzonej makreli i kwaśnej gęstej śmietany. Całość smakuje wyśmienicie, zwłaszcza z letnimi jeszcze naleśnikami.

Składniki

300 gramów tłustego, dobrej jakości twarogu;
1 duża makrela wędzona (około 500 gramów);
200 gramów kwaśnej, gęstej 18% śmietany;
dymka lub szczypiorek;
300 gramów mąki żytniej razowej, typ 2000;
450 ml mleka;
1 lub 2 jajka;
1 łyżeczka proszku do pieczenia;
sól, pieprz;

Przepis na naleśniki żytnie

Spraw makrelę, czyli pozbaw ją ości, kręgosłupa, a także skóry oraz najdrobniejszych nawet nieczystości. Tak uzyskane mięso przełóż do dużej miski. Przygotuj również dobrą śmietaną i twaróg. Najlepszy, jaki możesz dostać. Do makreli dodaj twaróg oraz śmietanę. Całość posól, popieprz dość obficie, dodaj także posiekaną dymkę lub szczypiorek.

Dokładnie wymieszaj pastę, dodaj składnika, który jest mało wyczuwalny. Dobra awanturka to taka, w której dobrze czuć makrelę. W tym przypadku awanturka musi również być dość rzadka, o czym pisałem powyżej. Gdy awanturka (poznaj przepis na pasta z twarogu i makreli wędzonek) jest gotowa odstaw ją na bok (ale nie do lodówki!) i zabierz się za zrobienie naleśników.

Do zrobienia ciasta na naleśniki potrzebne są mąka, jajko i mleko.

Do miski malaksera wsyp mąkę oraz wbij jajko. Zobacz, jak piękna jest nieoczyszczona mąka, ile posiada zdrowych „nieczystości”. Ich strukturę można wyczuć pod palcami. Do mąki następnie wlej mleko i dodaj szczyptę soli.

Wstępnie zamieszaj ciasto. Rób to ostrożnie, bo mąka jest „ciężka” i malakser może się popsuć. Dodaj do ciasta proszek do pieczenia, czymś trzeba je będzie wzruszyć podczas pieczenia. Dobrze wymieszaj ciasto, w razie potrzeby dolej jeszcze mleka. Ciasto z czasem będzie gęstniało, więc być może przed usmażeniem kolejnej partii naleśników trzeba będzie tak, czy inaczej dolać jeszcze mleka.

Na patelni rozgrzej trochę oliwy i smaż partiami naleśniki.

Naleśniki żytnie sposób podania

Naleśniki winny być ładnie przyrumienione z obu stron. Po usmażeniu odsącz je szybko z nadmiaru tłuszczu na ręcznikach papierowych. Naleśniki żytnie z awanturką są już prawie gotowe. Nałóż naleśniki żytnie na talerz, na każdym z nich rozsmaruj po 1 łyżce awanturki. Smakują znakomicie podane dodatkowo z rzeżuchą i wędzonym łososiem.

Rekomendowane przepisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *