Ogony wołowe duszone w winie z rozmarynem

Ogony wołowe pokrojone na kawałki, a następnie długo duszone z warzywami w czerwonym winie.

Ogony wołowe duszone w winie zadowolą prawdziwych mięsożerców. Jeśli lubisz mięso, a nie jadłaś/eś jeszcze ogonów wołowych to zdecydowanie trzeba ich spróbować. Choćby dlatego, że ten kawałek woła jest u nas wciąż mało popularny, a przecież mięso to jest równie smaczne, co np. pręga wołowa. No tak, jest mankament. Dość trudno zdobyć ogony wołowe, no i wymagają długiej obróbki cieplnej. Być może sprawę rozwiązuje szybkowar. Tego nie wiem, gdyż nie używam. No i czy z szybkowaru sos wyjdzie równie smaczny, co przy długim duszeniu? Nie wiem. Próbuj. Przynajmniej raz warto spróbować.

Składniki

800 gramów pokrojonych kawałków ogona wołowego;
1 duży por;
2 marchewki;
pół butelki czerwonego wina;
świeży rozmaryn;
2-3 ząbki czosnku;
liść laurowy;
kilka ziaren ziela angielskiego;
łyżeczka mielonej, słodkiej papryki;
sól, pieprz;

Przepis na ogony wołowe duszone w winie

Marchewki i pora pokrój w kawałki równej wielkości. W sumie nie ma większego znaczenia, jak duże będą to kawałki, ponieważ w większości rozpadną się podczas duszenia. Kawałki ogona wołowego dobrze umyj pod bieżącą wodą, osusz ręcznikami papierowymi, a następnie posól i popieprz. Smaż na niewielkiej ilości oliwy na dużym ogniu kilka minut, aby ładnie zbrązowiały. Mięso przełóż do garnka i podlej szklanką wrzącej wody.

Pokrojone marchewki i pora smaż kilka minut na niewielkiej ilości oliwy, a gdy nieco zmiękną dodaj zmiażdżone ząbki czosnku. Smaż jeszcze około jednej minuty. Przesmażone warzywa przełóż do garnka z kawałkami ogona wołowego, a następnie wlej tam pół butelki dobrego, czerwonego, półwytrawnego wina. Dodaj przyprawy: liść laurowy, ziele angielskie, łyżeczkę mielonej, słodkiej papryki, a także posiekany świeży rozmaryn. Nie przejmuj się na tym etapie kolorem sosu.

Uzupełniaj (w razie konieczności) wrzątkiem lub winem i duś całość na wolnym ogniu nawet do 3 godzin. Mniej więcej w połowie duszenia zacznie zmieniać się kolor sosu z burego na ładny, delikatny brąz. Jeśli masz możliwość możesz użyć szybkowaru do ich gotowania, wtedy mięso będzie gotowe znacznie szybciej.

Porada-> ogony wołowe potrzebują nawet 3 godzin duszenia, aby zmiękły

Wyjmij mięso z garnka i odłóż na bok na talerz, teraz pora zająć się sosem. Przelej sos przez durszlak do garnka, to pierwsza część przygotowania pysznego sosu. Pozostałości warzyw i sosu na durszlaku dobrze przetrzyj łyżką. Do przetartego sosu włóż mięso.

Możesz podać od razu, ale dużo lepiej smakują na dzień następny. Podawaj z ziemniakami, domowymi ogórkami kiszonymi i aksamitnym sosem z duszenia ogonów.


Wolisz pieczoną pręgę wołową? Wypróbuj mój pyszny gulasz wołowy po toskańsku.


Rekomendowane przepisy

2 komentarze

  1. blank

    A gdzie żeś pieczarki zgubił? I cebulę?

    1. blank

      W końcu z nich zrezygnowałem, ale zapomniałem usunąć z przepisu. Tekst poprawiony. Dzięki za czujność!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *