Paprykarz cielęcy węgierska odmiana gulaszu

Paprykarz cielęcy to cielęcina krojona w kostkę i smażona, a następnie duszona z cebulą i słodką mieloną papryką, na koniec doprawiona kwaśną śmietaną.

Paprykarz cielęcy to cielęcina krojona w kostkę i krótko smażona, a następnie duszona z cebulą i słodką mieloną papryką. Na koniec paprykarz należy doprawić kwaśną śmietaną. To węgierskie danie, w myśl którego mięso dusi się w dość krótkim sosie. Paprykarz może też być przygotowywany z drobiu lub ryb, wizytówką Węgier jest przecież np. paprykarz z suma. Mój paprykarz, choć ma mocne węgierskie korzenie zwykle ma nieco więcej sosu. Tak po prostu preferuję. A z czym taki paprykarz podać? To zależy tylko i wyłącznie od Twojej inwencji. Na Węgrzech zapewne z galuszkami, czyli małymi kluseczkami, ale ujmy Ci nie przyniesie, gdy podasz go z ziemniakami, tak jak ja to czynię.

Składniki

300 gramów łopatki lub karczku cielęcego;
1 duża cebula;
smalec wieprzowy;
1 łyżka mielonej, słodkiej papryki;
1 łyżka mąki pszennej;
2 łyżki gęstej, kwaśnej śmietany;
sól, pieprz;

Paprykarz cielęcy przepis

Zacznijmy od przygotowania mięsa. Ładny, 300 gramowy kawałek łopatki albo karczku cielęcego dokładnie umyj pod bieżącą wodą, osusz ręcznikami papierowym i odkrój nadmiar tłuszczu. Jedną dużą cebulę obierz i pokrój w drobną kostkę. Mięso pokrój w niedużą kostkę, posól i delikatnie posyp świeżo zmielonym pieprzem.

Na patelni rozgrzej 1 łyżkę smalcu wieprzowego lub oliwy (Twój wybór, w oryginale jednak zawsze smalec), a następnie wrzuć cebulę i ją zeszklij. Wrzuć na patelnię mięso i smaż na dość dużym ogniu kilka minut, aby lekko się zarumieniło.

Wyłącz gaz pod patelnią, skrop jej zawartość odrobiną wody, aby przerwać smażenie i wsyp 1 łyżkę mielonej, słodkiej papryki. Dokładnie i szybko wymieszaj paprykę z mięsem, a następnie ponownie włącz gaz pod patelnią. Smaż całość kilkanaście sekund, a gdy poczujesz delikatny aromat z patelni wlej szklankę gorącej wody i wymieszaj wszystko, aż powstanie gładki sos.

Przelej zawartość patelni do garnka, uzupełnij wrzątkiem do żądanej gęstości sosu. Dopraw w razie konieczności solą i pieprzem i duś paprykarz cielęcy na wolnym ogniu około 30 minut, aż mięso zmięknie.

W szklance rozpuść w odrobinie wody 1 łyżkę mąki, a następnie wlej 2 łyżki kwaśnej śmietany. Wymieszaj wszystko dokładnie tak, aby nie było grudek. Zahartuj śmietanę chochelką sosu z garnka i wlej całość do paprykarzu. Ja zwykle dodaję jeszcze trochę mielonej, słodkiej papryki. Doprowadź paprykarz cielęcy do wrzenia, pogotuj 1 minutę i wyłącz gaz pod garnkiem. Gotowe.

Paprykarz cielęcy podawaj z kluseczkami, kopytkami, makaronem, kaszą albo po prostu z ziemniakami.


Ochota na coś zupełnie innego? Wypróbuj przepis na zupa z batatów i chorizo z dodatkiem kolendry. Pycha!


Rekomendowane przepisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *