Perkelt z kurczaka to klasyczne i bardzo popularne węgierskie danie. Podany z węgierską mizerią na kwaśno i makaronem zacierką stanowi kwintesencję kuchni węgierskiej. Kuchnia ta może nie należy do dietetycznych, ale wspaniałych smaków i aromatów z pewnością nie można jej odmówić. Jeśli to danie jest dla Ciebie za „ciężkie” nie dodawaj do niego ani słoniny, ani smalcu. Ale rezygnując z nich rezygnujesz ze smaku, który kuchnię węgierską czyni jedną z najsmaczniejszych na świecie.
Składniki
połowa wiejskiego kurczaka
1 lub 2 cebule
trochę surowej, wędzonej słoniny (najlepiej z mangalicy)
sporo mielonej, słodkiej papryki
trochę mielonej ostrej papryki
1 szklanka makaronu zacierka
sól, pieprz
Przepis na perkelt z kurczaka
Do tego dania potrzebujesz połowy kurczaka pokrojonego na kawałki. Fajnie, jeśli kurczaka podzieli za Ciebie rzeźnik. Jeśli tego nie zrobi, zrób to sam. Usuń skórę z kurczaka. Kawałki kurczaka (mięso na gulasz węgierski wcale nie musi być krojone w kostkę) dobrze umyj, osusz ręcznikiem papierowym i posól. Sól wetrzyj dość dokładnie w kurczaka, a samo mięso ponakłuwaj dodatkowo widelcem. Przełóż mięso do szklanej miski, przykryj ją folią spożywczą i wstaw do lodówki na całą noc.
W dniu przygotowania perkeltu zacznij od zrobienia mizerii. Będziesz potrzebować świeżych ogórków, soli, cukru i octu spirytusowego. Dowiedz się jak przyrządzić mizerię na sposób węgierski.
Smalec z mangalicy i wędzona słonina to obowiązkowe dodatki do gulaszy węgierskich. Bez nich nie ma smaku Węgier. Pokrój około 50 gramów takiej wędzonej słoninki w drobną kostkę. Wrzuć pokrojoną słoninę na średnio rozgrzaną patelnię. Smaż 2 minuty, aby się ładnie wytopiła. Obierz i posiekaj drobno cebulę, a następnie wrzuć ją do słoniny na patelni.
Zdejmij patelnię z ognia, a następnie wsyp do niej dwie łyżki mielonej, słodkiej papryki. Jakość papryki ma kolosalne znaczenie dla tego dania. Oczywiście najlepsza jest ta oryginalna, węgierska. Połącz paprykę z cebulą i słoniną mieszając całość tak, aby powstała jednolita masa.
Porada-> wytopionego ze słoniny tłuszczu ma być tyle, aby po połączeniu go z papryką mieloną uzyskać gęstą pastę paprykową.
Przełóż patelnię z powrotem na ogień, włóż do niej kawałki kurczaka i dobrze je obtocz w masie paprykowej. Na patelnię wlej pół szklanki gorącej wody, wsyp jeszcze 2 łyżeczki słodkiej mielonej papryki, pół łyżeczki mielonej ostrej papryki, a także sól do smaku. Zamieszaj delikatnie, aby zebrać wszystkie smaki z patelni, zagotuj.
Duś kurczaka na bardzo wolnym ogniu około 60 minut pod przykryciem.
Podczas gdy kurczak się dusi na rozgrzaną patelnię wrzuć nieco smalcu, wytop go i dodaj szklankę makaronu zacierki. Smaż do zrumienienia. Makaron przełóż do garnka z wrzącą, lekko osoloną wodą i gotuj go do miękkości.
Gdy kurczak jest już miękki dopraw sos do smaku. Sos powinien być mocno paprykowy, lekko ostry, a przede wszystkim esencjonalny.
Perkelt z kurczaka propozycja podania
Podawaj z węgierską mizerią na kwaśno lub kiszonkami oraz zacierką albo galuszkami.