Wyjątkowe pierogi z gęsiną i kaszą gryczaną

Pierogi z gęsiną, dla mnie poezja smaku. Cudownie aromatyczne, wypełnione pyszną pieczoną gęsiną i kaszą gryczaną.

Pierogi z gęsiną to dla mnie poezja smaku. Cudownie aromatyczne, wypełnione pyszną pieczoną gęsiną i kaszą gryczaną. To moje ulubione pierogi. I choć kocham chyba wszystkie pierogi, to właśnie te z gęsiną smakują mi najbardziej. Jeśli upieczesz gęś w całości jest wielce prawdopodobne, że pozostanie Ci trochę mięsa. Z ostatnio pieczonej przeze mnie gęsi obiad zjadło 6 dorosłych osób, a pozostało jeszcze 450 gramów gęsiny (dowiedz się dlaczego warto jeść gęsinę). To niezwykle smaczne mięso można wykorzystać np. do przyrządzenia pierogów. Zwykle przyrządza się pierogi z gęsiną bez dodatków, ja natomiast proponuję pierogi z pyszną kaszą gryczaną, którą również bardzo lubię.

Składniki

500 gramów mąki pszennej;
1 łyżka oliwy;
2 jajka;
1 łyżeczka soli;
400 gramów pieczonej gęsiny;
200 gramów kaszy gryczanej;
sos z pieczenia gęsi;
sól, pieprz;

Przepis na pierogi z gęsiną

Przesiej 500 gramów pszennej mąki na blat. Do przesianej mąki dodaj 1 łyżkę oleju, 1 łyżeczkę soli i wbij jedno żółtko. Delikatnie nożem „posiekaj” ciasto, a następnie dodawaj do niego po trochu gorącej wody. Ile wody? Tyle, ile ciasto „zabierze”. Zagniataj ciasto około 10 minut, aby zmiękło i stało się elastyczne. Następnie przykryj je ściereczką i odłóż w ciepłe miejsce na 30 minut.

Należy pamiętać, że mięso z gęsi przeznaczone do farszu nie powinno być zimne (dowiedz się jak upiec gęś).  Jeśli mięso było w lodówce to koniecznie podgrzej je zanim zaczniesz przygotowywać farsz. Najlepiej jest podgrzać takie mięso na parze. Jeśli masz parowar to zajmie to dosłownie 3 minuty, a dzięki takiemu rozwiązaniu gęsina pozostanie super soczysta.

Podgrzane mięso drobno posiekaj. Do dużej miski przełóż 200 gramów ugotowanej kaszy gryczanej oraz posiekaną gęsinę. Spoiwem w moich pierogach jest sos, jaki przygotowałem do podanej dzień wcześniej gęsiny. Sosu dodaj do farszu odpowiednio od 8 do 10 łyżek w zależności od potrzeby. Dobrze wymieszaj farsz, a następnie dopraw go według uznania jeśli to konieczne. Na koniec przykryj miskę folią spożywczą i wstaw do lodówki na 30 minut. Gdy farsz schłodzi się łatwiej będzie nakładać farsz do pierogów z gęsiną.

Pierogi z gęsiną sposób przygotowania

Po wskazanym powyżej czasie wyjmij farsz z lodówki, a następnie wbij do niego 1 jajko i dobrze wymieszaj wszystko. Ciasto na pierogi rozwałkuj cienko i wykrawaj koła, np. szklanką. Na każdy kawałek ciasta nakładaj farsz i sklejaj starannie brzegi, aby pierogi się nie rozkleiły podczas gotowania.

Porada-> z podanych ilości przyrządziłem około 40 niezbyt dużych pierogów.

Pierogi z gęsiną gotuj w osolonej wodzie 4 minuty od ich wypłynięcia. Podawaj okraszone cebulką zrumienioną delikatnie na surowym wędzonym boczku lub na wędzonej słoninie.


Wypróbuj także klasyczny przepis na pierogi z mięsem. Siła i moc tradycji polskiej kuchni!


Rekomendowane przepisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *