Pita lepinja, czyli płaski chlebek drożdżowy idealny do wypełnienia różnymi składnikami często jadany na Bałkanach. Ten okrągły płaski chlebek podczas pieczenia tworzy wspaniałą kieszonkę, w którą Chorwaci wkładają swoje ulubione kotlety mielone cevapcici. Zastosowań dla lepinja jest wiele, ja na przykład takiego chlebka używam bardzo często do przyrządzenia włoskiego panino. W tym przypadku lepinja sprawdza się lepiej niż focaccia.
Składniki
500 kg mąki pszennej
2 łyżeczki soli
175 ml letniej wody
175 ml letniego mleka
16 gramów suszonych drożdży
5 łyżek letniego oryginalnego jogurtu greckiego
Pita lepinja płaski chleb bałkański przepis
Na początek do letniego mleka wsyp suszone drożdże, rozmieszaj je i pozostaw na 15 minut pod przykryciem w ciepłym miejscu aby zaczęły pracować.
Mąkę wsyp do dużej miski, a następnie wmieszaj w nią sól. Dolej letnią wodę, zaczyn drożdżowy i wymieszaj delikatnie wszystko. Do ciasta dodaj jogurt grecki o temperaturze pokojowej i ponownie wymieszaj całość delikatnie. Teraz delikatnie ruchem kolistym wyrabiaj całość, aż powstanie dość luźne, lepkie ciasto. Następnie przykryj miskę z ciastem suchą ściereczką i odstaw na 1,5 godziny w ciepłe miejsce do wyrastania. Po upływie tego czasu ciasto powinno pięknie wyrosnąć.
Dobrze wyrośnięte ciasto wyłóż na podsypaną mąką stolnicę, a następnie zawijając ciasto od spodu uformuj podłużny bochenek. Jeśli trzeba delikatnie podsypuj ciasto mąką do momentu, aż przestanie się kleić do rąk i blatu kuchennego. Pokrój dużym nożem ciasto na pięć kawałków i formuj każdy z nich w kule zawijając ciasto do spodu.
Następnie delikatnie ugniataj ciasto od środka na zewnątrz koniuszkami palców. Jeśli poczujesz, że ciasto zaczyna się kleić podsyp odrobiną mąki z wierzchu. Gotowe pity lepinje bardzo delikatnie naznacz w kartkę odwrotną stroną dużego noża.
Pita lepinja płaski chleb bałkański powinien spędzić 8 minut w piekarniku nagrzanym do temperatury 275 stopni Celsjusza (piekarnik góra dół). Upieczone chlebki wyłóż na tacę wyłożoną suchą ściereczką, a następnie przykryj je drugą ściereczką i odstaw na bok na kilkanaście minut.
Pita lepinja płaski chleb bałkański po rozcięciu w poprzek dużym nożem powinna otworzyć przed Tobą piękną kieszonkę, w którą włożyć możesz co CI się żywnie spodoba.
Pita lepinja płaski chleb bałkański sposób podania
Uwielbiam w taki chlebek włożyć szynkę dojrzewającą oraz ser i rukolę, a następnie krótko zapiec (zobacz włoskie panini prosto z Bolonii). Chorwaci z ochotą włożą doń cevacici kotleciki mielone. Moim ostatnim odkryciem jest wepchanie do lepinja grillowanych kiełbasek norymberskich oraz podgrzanej kapusty zasmażanej sauerkraut. Powiadam Ci, niebo w gębie.