Pizza doskonała pięć stopni wtajemniczenia

Pizza doskonała czyli najlepsza i pyszna to marzenie każdego z nas. Wciąż zbyt często rodzime pizzerie oferują nam koszmary nie wiedzieć czemu zwane pizzą. Choćby dlatego warto nauczyć się zrobić dobrą pizzę samodzielnie. Taką pizzę możesz przyrządzić  we własnej kuchni i cieszyć się jej dobrym smakiem. W pięciu krokach przedstawię Ci co należy zrobić, aby przygotować idealną pizzę. Jeżeli te kroki wykonasz będziesz zachwycony, a przepis umieścisz na głównej półce w swojej kuchni, aby był zawsze pod ręką.

Pizza doskonała na start

Pierwszy krok, jaki musisz wykonać to przygotowanie ciasta. Ciasto na pizzę składa się od setek lat z tych samych składników, więc czarów tutaj nie ma. Są jednak niuanse, tajniki i sekrety dobrego ciasta, które znają tylko najlepsi pizzaioli. Nam, zwykłym ludkom pozostaje tylko metoda prób i błędów. Zastosuj się do moich wskazówek, a Twoje ciasto będzie naprawdę super. Na potrzeby domowe w zupełności wystarczy tradycyjny przepis na ciasto na pizzę.

Kule ciasta na pizze przygotowane w miskach do wyrastania
Dobre ciasto na pizzę to połowa sukcesu.

Pizza doskonała czyli sos pomidorowy być musi

Pizza bez sosu bez pomidorowego to jak żołnierz bez karabinu. No nie, bez przesady, spotyka się również tzw. białe pizze, które sosu pomidorowego nie zawierają. O tych jednak teraz nie myślmy, bo pomidory kochamy i chcemy na pizzę nałożyć dobry sos. Sos pomidorowy na pizzę można przygotować ze świeżych pomidorów lub takich z puszki. Sos musi być gęsty i intensywny w smaku, dobrze odparowany. Jak sprawdzić czy jest idealny? Nalej chochelkę sosu na talerz i zaczekaj minutę. Jeżeli z sosu na jego obrzeżach zacznie oddzielać się woda to znaczy, że sos wymaga dalszego odparowania. Zobacz najlepszy przepis na sos pomidorowy do pizzy.

Sos do pizzy przygotowany z pomidorów oraz świeżych i suszonych ziół
Sos do pizzy to klucz do dobrego smaku całości.

Mozzarella zwykła czy di buffala

Mozzarella to obowiązkowy dodatek do pizzy. Idealnie ciągnąca się stanowi o charakterze całej pizzy, więc nie ma mowy aby jej mogło zabraknąć. A jaka mozzarella? Przede wszystkim taka najwyższej jakości. Jak najświeższa. Nie kupuj takiej, której ważność wkrótce się kończy. A czy mozzarella di buffala, czy z mleka krowiego? Sprawa dyskusyjna. Mozzarella di bufala zawiera 45 % tłuszczu, jest aksamitna, kremowa, pyszna. Za jej charakterystyczny smak odpowiada m.in. duża zawartość serwatki. Mozzarella wytwarzana z mleka krowiego zawiera ledwie 21% tłuszczu i tej serwatki ma znacznie mniej. Reasumując, di buffala z pewnością jest smaczniejsza, dlatego… lepiej zjeść ją na surowo.

Sałatka caprese składa się z pomidorów, sera mozzarella, bazylii i dużej ilości oliwy ekstra vergine
Sałatka caprese to kwintesencja włoskiej kuchni. Prosto i piekielnie smacznie.

Pamiętaj również, że nasze piekarniki nie osiągają takiej temperatury, jak piece do pizzy (około 430 do 480 stopni w zależności od miejsca w piecu), w efekcie domowe pizze lubią podmakać. Aby temu zapobiec mozzarellę do pizzy po pokrojeniu (lub porwaniu) odsącz na durszlaku, aby odciekło z niej jak najwięcej płynu. Następnie osusz ją ręcznikami papierowymi. A mozzarellę di bufala lepiej zjeść w sałatce, zobacz przepis na sałatka caprese.

Pizza prawdziwa czy Alla Polacca

Pizza powstała jako pożywienie biednych ludzi. Powstała z biedy. Włoski wieśniak z Neapolu robił prosty placek z wody i mąki, a nakładał na niego to co miał. Czyli pomidory, ser i bazylię. To dzięki swojej prostocie i najwyższej jakości składników w pizzy zakochał się cały świat. Proszę, uszanuj to i nie nakładaj na pizzę 40 składników. Taka wersja pizzy „alla Polacca” już dawno jest passe. No to może pizza z salami? Jasne, czemu nie. Użyj więc salami i jakiegoś warzywa, np. karchocha. Chcesz pizzę z serami? Nie nakładaj wszystkich „na kupę”. Zrób każdą ćwiartkę pizzy z dodatkiem innego sera.

Pizza z salami, karczochami, oliwkami i pieczarkami
Pizza alla Polacca. Dziada z babą tylko brakuje…

La Grande Finale czyli pieczemy pizzę

Pieczenie pizzy to bardzo ważna spawa. Jak wspomniałem powyżej tradycyjne piece opalane drewnem używane w porządnych pizzeriach utrzymują wewnątrz temperaturę pomiędzy 430 a 480 stopni Celsjusza. Pieczenie pizzy w takim piecu to czysta przyjemność, która trwa jednak … bardzo krótko. Jedna, może półtorej minuty i pizza gotowa. Nasze piekarniki w tym względzie takiej konkurencji nie wytrzymują, a 280 stopni to chyba wszystko na co możemy liczyć.

Pomimo tego można upiec dobrą pizzę w domu. Pamiętaj jednak, że całkowity czas pieczenia pizzy w domowym piekarniku nie powinien przekroczyć 5-7 minut. Uwierz, że to wystarczy, trzeba tylko wiedzieć, jak to zrobić. Przerażenie mnie ogarnia, gdy słyszę, że niektórzy pieką pizzę minut… dwadzieścia!

Pizza pieczona w piecu opalanym drewnem
Trochę powyżej 400 stopni Celsjusza, nieco ponad 1 minutę – tyle potrzeba, aby upiec pizzę doskonałą.

Przed piecem czy po piecu

Są jednak takie składniki pizzy, które wysokiej temperatury nie tolerują. Mowa o delikatesach, o produktach niezwykłych, delikatnych, subtelnych. Jeżeli włożysz je do pieca staną się niesmaczne. Szynki i wędliny dojrzewające (parmeńska, coppa), czy np. ser burrata to smakołyki, które najlepiej smakują jedzone w temperaturze pokojowej. Jeżeli chcesz je użyć do swojej pizzy nałóż je dopiero po jej wyjęciu z pieca. A zatem na ciasto z sosem pomidorowym i mozzarellą takie składniki jak: salami, salsiccie, warzywa itp. możesz nałożyć „przed piecem”. Delikatesy i zioła nakładaj świeże, zawsze „po piecu”. Twoja pizza dzięki temu będzie wyjątkowa (zobacz przepis na pizza z szynką parmeńska i rukolą).

Pizza z szynką dojrzewającą i rukolą
Wędliny dojrzewające i świeże zioła nakładaj na pizzę dopiero po jej upieczeniu.

Pizza doskonała porady końcowe

Nigdy, przenigdy nie polewaj pizzy keczupem. Błagam, proszę. Jeżeli pizzę przygotował dobry pizzaiolo nie będzie potrzeby również dodawać żadnych przypraw. Jedz pizzę rękami, kawałek po kawałku. To dawne jadło wieśniaków, biedoty, więc używanie sztućców jest co najmniej dziwaczne. Poza tym uwierz, pizza jedzona rękami smakuje znacznie lepiej. No to co? Bierzemy się do roboty.


Zobacz jak przygotowuje się pizzę doskonałą we Włoszech:


Rekomendowane przepisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *