Risotto z czereśniami na winie musującym

Risotto z czereśniami to słodycz czereśni doskonale zrównoważona dość sporym kieliszkiem wybornego prosecco. Białego, naturalnie musującego, wytrawnego wina z regionu Veneto.

Risotto z czereśniami to świetny przykład na to, że żadnego dania nie można z góry skazywać na porażkę. Jeżeli wydaje Ci się, że słodkie czereśnie dominują w tym daniu to spieszę donieść już na wstępnie, że słodycz czereśni doskonale zrównoważona jest w tym wypadku dość sporym kieliszkiem wybornego prosecco. Białego, naturalnie musującego, wytrawnego wina z regionu Veneto. A co do samych czereśni to przypominają mi o mojej młodości. Jako nastolatek, który spędzał dzieciństwo u rodziny na wsi, często „chodziłem na czereśnie” do sąsiadów. Ileż to razy musieliśmy salwować się ucieczką, aby gospodarz nie złapał nas na wyjadaniu tych pysznych owoców wprost z jego drzewa. I jak czereśni za te wspomnienia nie kochać? I jak nie wynagrodzić ich kieliszkiem wybornego prosecco?

Składniki

1 kilogram dojrzałych, słodkich czereśni;
200 gramów ryżu arborio lub carnaroli;
butelka wina musującego (prosecco, cava);
1 szalotka;
masło;
oliwa;
pieprz;
cytryna;

Przepis na risotto z czereśniami

Kup lub zorganizuj w dowolny sposób 1 kilogram dojrzałych, naprawdę smacznych czereśni. Tak, pochodzenie ma znaczenie. Te niepryskane będą lepsze (podobno sąsiad ma takie niepryskane).

Prosecco to wino musujące z włoskiej północy. Lekkie, orzeźwiające, dobrze schłodzone doskonale smakuje w gorące, letnie dni. Dodane do risotto z czereśniami łagodzi słodycz owoców i dodaje całemu daniu szlachetności. Podobnie hiszpańska cava, która z kolei ma mniejszy bukiet owocowy od pro secco. Każdemu według woli i smaku jego. Ale proszę, nie zamieniaj prosecco czy cavy na Dorato, ten numer „nie przejdzie”.

Przygotuj 500 gramów pysznych, słodkich czereśni, umyj i wydryluj je z pestek. Wydrylowane czereśnie przełóż do garnka, a następnie zalej zimną wodą, możesz również dodać pestki (wzbogacą smak). Gotuj na wolnym ogniu przez około 20 minut od momentu zagotowania. W ten sposób uzyskasz wywar z czereśni.

Przygotuj drugą 500 gramową porcję czereśni, również je wyczyść i wydryluj i odłóż na bok. Przygotuj 200 gramów ryżu arborio, a także 1 niewielką szalotkę, którą pokrój w drobną kostkę.

Na patelni rozgrzej trochę oliwy i masła i wrzuć szalotkę, smaż, aż się zeszkli. Na patelnię dorzuć ryż i smaż krótką chwilę. Następnie wlej 1 duży kieliszek wina musującego prosecco. Podkręć gaz pod patelnią i zaczekaj, aż alkohol odparuje. Wtedy ponownie zmniejsz gaz pod patelnią.

Porada-> pozostaw nieco wina, aby zaserwować go w kieliszku do dania.

Wlej na patelnię chochelkę ugotowanego wcześniej gorącego wywaru z czereśni i mieszając ryż od czasu do czasu doprowadź do odparowania płynu. Powtarzaj tę czynność, jak przy gotowaniu tradycyjnego risotto, aż ryż będzie „al dente”. Wywar z czereśni najlepiej jest trzymać cały czas na gazie, aby był gorący. Dzięki temu po jego dolaniu nie zatrzymasz procesu gotowania się ryżu. Wlej kolejny kieliszek wina musującego i wrzuć wydrylowane świeże czereśnie.

Mieszając doprowadź do odparowania płynów. Gdy ryż jest miękki, a na patelni jest jeszcze trochę płynu zgaś gaz pod patelnią i wrzuć do ryżu łyżkę masła. Całość lekko posól według uznania, popieprz i zamieszaj delikatnie. Przykryj patelnię pokrywką i pozostaw na 2 minuty.

Risotto z czereśniami sposób podania

Podawaj udekorowane listkami mięty. Jeżeli lubisz możesz skropić całość sokiem z cytryny dla odświeżenia smaku. I koniecznie z kieliszkiem prosecco. Bo chyba nie zużyłeś całego do przygotowania risotto?


Poznaj przepis na clafoutis z wiśniami. Rewelacja.


Rekomendowane przepisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *