Rosół wołowy z gęsiną

Rosół z wołowy z gęsiną przygotowany z mięsa wołowego, kości wołowych i gęsich nóg z dodatkiem warzyw korzeniowych i świeżego lubczyku.

Rosół wołowy każdy robi po swojemu. Każdy ma swój własny przepis na taki rosół. W dodatku każdy z nas lubi czasem zrobić nieco inny rosół, niż zazwyczaj. I to jest właśnie siła tej zupy. Jest wiele przepisów na rosół, ale tylko jeden sposób wykonania: mięso, jarzyny i długie, wolne gotowanie pod przykryciem z lekko uchylona pokrywką. Mięso wołowe, ewentualnie drób i kości wołowe oraz jarzyna to trzy główne składniki, które powinny znaleźć się w każdym mającym aspiracje rosole. Proporcje mięs jednak to już kwestia indywidualna. Mój rosół z wołowy z gęsiną przygotowany jest zawsze z mięsa wołowego, kości wołowych i gęsich nóg z dodatkiem warzyw korzeniowych i świeżego lubczyku. Zachęcam do wypróbowania przepisu.

Składniki

800 gramów wołowiny;
2 gęsie nogi;
kości wołowe (najlepiej ze szpikiem);
jarzyna do rosołu;
świeży lubczyk;
sól, pieprz;

Przepis na rosół wołowy z gęsiną

Przygotuj 800 gramów wołowiny (u mnie to szponder, pręga i mostek bez kości) oraz dwie gęsie nogi. Zamiast gęsiej nogi możesz użyć kaczej, albo po prostu kawałka kurczaka z kością (a najlepiej porcji rosołowej). Oczywiście proporcje mięsiw zależą od Twoich preferencji.

Bardzo ważnym składnikiem rosołu są również kości wołowe, najlepiej te ze szpikiem . Kości umyj, włóż do naczynia żaroodpornego, a następnie wstaw do piekarnika nagrzanego do 200 stopni na 30 minut. Po tym czasie kości wypuszczą soki i staną się pięknie rumiane.

Mięso oraz podpieczone kości przełóż do min. 5 litrowego garnka. Wlej około 2,5 litra zimnej wody i dodaj 1 łyżeczkę soli. Gotując całość na wolnym ogniu bez przykrycia (około 30 minut) doprowadź do wrzenia, a następnie usuń szumowiny. Skręć gaz do minimum i przykryj garnek pokrywką tak, aby jej niewielka część odkrywała powierzchnię. Gotuj rosół dwie godziny od momentu zagotowanian(rosół ma „mrugać”, nie może się gotować!).

Podczas gdy rosół wolno się gotuje przygotuj jarzyny: marchewkę (nie za dużo, bo rosół będzie zbyt słodki), pietruszkę, kawałek selera, sporą cebulę, kawałek pora, niedużą część kapusty włoskiej a także natkę pietruszki i świeży lubczyk. Cebulę opal nad gazem, aż będzie czarna i wrzuć do rosołu. Dodaj wszystkie warzywa, zioła oraz garstkę ziarnistego pieprzu i jedną łyżeczkę soli.

Gotuj pod przykryciem z lekko uchyloną pokrywką, oczywiście na minimalnym gazie przez następną godzinę. Na koniec dopraw rosół solą i pieprzem (w razie potrzeby). Rosół powinien być już bardzo klarowny.

Rosół wołowy sposób podania

Wyjmij z rosołu mięso i warzywa, a następnie odstaw do na bok na godzinę. Po tym czasie zdejmij delikatnie łyżką tłuszcz z powierzchni rosołu. Przelej rosół przez gazę, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia (rosół musi być klarowny). Przed podaniem zagrzej rosół (musi być podany gorący). Podawaj najlepiej z domowym makaronem nitki.


Wypróbuj mój uwielbiany <<przepis na klasyczny rosół drobiowy>>.


Rekomendowane przepisy