Rosół wołowy z kurczakiem i kaczymi szyjami

Rosół wołowy gotowany na antrykocie wołowym oraz z kurczakiem wzmocniony dodatkiem sporej ilości warzyw i przypraw.

Rosół wołowy z kurczakiem może być przyjemną odmianą zarówno dla tradycyjnego rosołu wołowego, jak i rosołu stricte drobiowego. Zwykle na moim stole pojawia się porządny rosół drobiowy, rzadziej klasyczny, czysto wołowy. Jest on dla mnie stanowczo za mocny i za ciężki. Gotowane mięso wołowe jednak bardzo lubię, więc czasem łączę te dwie przyjemności. Dwie, bo zarówno mięso wołowe, jak i rosół drobiowy bardzo cenię. Gotując rosół wołowy z kurczakiem można połączyć te dwie przyjemności. Pamiętać jednak należy m.in o tym, że kurczak ugotuje się szybciej, aniżeli wołowina. Reszta trików w przepisie poniżej. Zapraszam.

Składniki

700 gramów antrykotu wołowego z kością;
700 gramów kurczaka (np. ćwiartki z kością);
2-3 kacze szyje;
bogata jarzyna do rosołu;
sól, pieprz;

Przepis na rosół wołowy z kurczakiem

Jeśli chodzi o ilość jarzyny do rosołu to nie mam w tej kwestii umiaru. Ilość warzyw jest zawsze ogromna, ale mój rosół ma być dobrze czuć warzywami, taki właśnie lubię. Jeżeli preferujesz rosół bardziej mięsny ogranicz ilość jarzyny. Pamiętaj, aby w zestawie warzyw znalazła się natka pietruszki i koniecznie lubczyk. Najlepiej świeży lubczyk. Przygotuj również sól, pieprz kolorowy w ziarnach oraz liście laurowe i ziele angielskie.

Dokładnie myjemy mięso

Umyj dokładnie pod bieżącą wodą wołowinę zwracając szczególną uwagę na usunięcie ewentualnych pozostałości kości z siekania mięsa przez rzeźnika. Z kurzych ćwiartek usuń skrzepy, które znajdują się pod kręgosłupem. Mięso przełóż do dużego garnka. Zalej je 2 litrami zimnej wody. Postaw na gazie i czekaj, aż woda zawrze.

Gotujemy nasz rosół

W tym czasie obierz jarzynę oraz opal na ogniu cebulę. Chwilkę przed tym, jak woda w garnku z mięsem zawrze zmniejsz gaz i usuń łyżką cedzakową szumowiny. Następnie włóż do garnka całą jarzynę, zmiażdżone w moździerzu pieprz, ziele angielskie i sól oraz opaloną cebulę. Przykryj garnek pokrywką zostawiając niewielki prześwit pomiędzy nim, a pokrywką. Zmniejsz ogień do minimum i gotuj rosół około 80 minut (kurczak sklepowy ugotuje się zapewne szybciej, miej to na względzie). Rosół ma jedynie pyrkać, nie powinien gotować się zbyt intensywnie.

Kurczak na stół, wołowina zostaje w garnku

Kurczak powinien być już miękki. Jeśli tak jest wyjmij go z garnka. To dobry moment, aby w oczekiwaniu na rosół i wołowinę zaspokoić pierwszy głód, który pojawił się wskutek zapachów ulatniających się z garnka podczas gotowania rosołu. Jedna ćwiarteczka kurczaka może zostać teraz z czystym sumieniem pochłonięta. Wraz z kurczakiem wyjmij z garnka „zielone” warzywa, czyli kapustę włoską, pora, natkę pietruszki i lubczyk.

Gotuj dalej rosół przez około 40 minut do miękkości wołowiny. Gdy wołowina jest miękka wyjmij ją z garnka i odłóż na talerz z ugotowanym wcześniej kurczakiem. Pamiętaj, że czas gotowania wołowiny jest różny. Młoda wołowina ugotuje się szybciej, aniżeli ta starsza. Zależy to również od rodzaju użytego kawałka wołowiny. Karczek, antrykot, rostbef, czy łata wołowa gotują się nieco inaczej.

Czynimy rosół klarownym

Usuń z rosołu pozostałe warzywa i przecedź go przez gazę. Następnie do przecedzonego rosołu włóż z powrotem wołowinę i kurczaka, aby mięso się ogrzało.

Nasz rosół wołowy z kurczakiem jest gotowy

Podawaj z makaronem nitki oraz gotowaną marchewką i natką pietruszki. Pamiętaj, że rosół musi być podany gorący. To bardzo ważne. No i miej na uwadze, że w garnku dodatkowo czeka na Ciebie pyszne, miękkie mięso z kurczaka oraz rozpływający się w ustach antrykot wołowy. W jaki sposób je skonsumujesz pozostawiam Twojej woli.


Wypróbuj mój przepis na klasyczny rosół drobiowy albo poznaj mój wyjątkowy przepis na stek z antrykotu.


Rekomendowane przepisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *