Sałatka śledziowa z burakami

Sałatka śledziowa przyrządzona z dodatkiem korniszonów i papryki oraz z pieczonymi burakami i gęstym jogurtem greckim.

Sałatka śledziowa z burakami to nie lada gratka dla amatorów śledzia. Powinni oni być zadowoleni. Dodanie do śledzi pieczonych buraków nadaje sałatce specyficznego smaku. Eksperymentować w kuchni jednak należy i wierzę, że większości z Was ta sałatka po prostu zasmakuje. Oczywiście w głównej roli musi być dobry śledź a’la matjas. Do niego dokładamy m.in. korniszony (jeśli wolisz możesz użyć ogórków kiszonych) i pieczone buraki, koniecznie. Całość zwiąże gęsty jogurt typu greckiego. A nie mówiłem, że będzie ciekawie? Zapraszam.

Składniki

250 gramów filetów śledziowych typu matjas;
2 buraki czerwone;
gęsty jogurt naturalny typu greckiego;
pół pomarańczowej papryki;
kilka korniszonów;
pół cebuli;
sól, pieprz;

Sałatka śledziowa z burakami przepis

Przygotuj 250 gramów filetów śledziowych typu matjas. Ryby umyj pod bieżącą wodą i jeżeli trzeba mocz je w wodzie dodatkowo kilkanaście minut, aby zmniejszyć stopień zasolenia. Następnie osusz śledzie i pokrój je w drobną kosteczkę. Również w drobną kostkę pokrój połowę pomarańczowej papryki i przełóż ją razem ze śledziem do miski.

Jeżeli wolisz inny kolor papryki nie wahaj się jej użyć. Ja użyłem pomarańczowej, aby sałatka śledziowa z burakami była jak najbardziej kolorowa, nawet pod płaszczem koloru buraczanego. Pokrój także w drobną kosteczkę kilka korniszonów i również przełóż do miski.

Buraki dobrze umyj i osusz. Ułóż je w naczyniu żaroodpornym, skrop oliwą, posól gruboziarnistą solą morską i piecz w piekarniku około 30-45 minut. Wczesne buraki będą oczywiście piekły się krócej, te starsze wymagają nieco więcej czasu. Upieczone buraki przestudź, obierz ze skóry i pokrój w drobną kostkę. Oczywiście pieczenie jednego, czy dwóch buraków specjalnie do tej sałatki przez blisko godzinę byłoby absurdem, dlatego warto pomyśleć zawczasu. Jeśli wiesz, że będziesz w najbliższym czasie używać piekarnika po prostu kup składniki do tej sałatki, a buraki wrzuć do piekarnika przy okazji pieczenia innych smakołyków, np. mięsa, czy warzyw.

Buraki wraz z drobno pokrojoną w kosteczkę cebulą przełóż do miski. Posól i popieprz sałatkę pamiętając, że śledzie są dość słone, nawet po ich wymoczeniu w wodzie.

Sałatka śledziowa z burakami sposób podania

Spoiwem w tej sałatce są dwie kopiate łyżki gęstego jogurtu typu greckiego, dodaj je na koniec. Wymieszaj wszystko dobrze i wstaw do lodówki na pół godziny. Po tym czasie sałatka śledziowa z burakami nabierze pięknego koloru. Smakuje doskonale po paru godzinach, gdy składniki „przegryzą się”.


<<Sałatka ziemniaczana pani Heli>> sprawdzony przepis od sąsiadki. Łatwy, szybki i pyszny.


Rekomendowane przepisy