Sałatka ziemniaczana na kwaśno z Austrii

Sałatka ziemniaczana na kwaśno, czyli sałatka przygotowana z ziemniaków z dodatkiem bulionu, siekanej czerwonej cebuli, octu winnego, musztardy i oleju roślinnego.

Sałatka ziemniaczana na kwaśno, czyli sałatka przygotowana z ziemniaków z dodatkiem bulionu, siekanej czerwonej cebuli, octu winnego, musztardy i oleju roślinnego. Ta sałatka ziemniaczana to jeden z ulubionych dodatków obiadowych w Niemczech i w Austrii. W Niemczech zwana jest Kartoffelsalat, w Austrii to Erdäpfelsalat i jest np. bardzo tradycyjnym dodatkiem to słynnego Wiener Schnitzel. Wersja austriacka od niemieckiej różni się dodaniem do sałatki szczypty cukru oraz musztardy estragonowej. Sałatka jest banalna w przygotowaniu, a ostateczny sposób jej doprawienia zależy od upodobań smakowych ją przyrządzającego. Jedynym absolutnie niezbędnym warunkiem zrobieniem dobrej sałatki jest zastosowanie ziemniaków sałatkowych. Tylko one bowiem gwarantują, że po ich ugotowaniu, a następnie pokrojeniu nie rozpadną się one na puree.

Składniki

600 gramów ziemniaków sałatkowych;
250 ml bulionu wołowego;
1 czerwona cebula;
ocet winny lub jabłkowy;
olej słonecznikowy lub rzepakowy;
musztarda estragonowa;
szczypiorek;
sól, pieprz;

Sałatka ziemniaczana na kwaśno przepis

Ugotuj ziemniaki w mundurkach do miękkości. Pamiętaj, że muszą to być bezwzględnie ziemniaki sałatkowe. Stopień ugotowania ziemniaków najlepiej sprawdzać wbijając cienkie, długie ostrze noża. Ugotowane ziemniaki odcedź, lekko przestudź i jeszcze dość ciepłe obierz ze skórek. Ziemniaki pokrój w około półcentymetrowej grubości plastry i przełóż do miski.

Jeżeli nie masz bulionu wołowego użyj kostek bulionowych, ale tylko i wyłącznie ekologicznych, takich bez chemii. Nie zawsze jest przecież sens gotować ponad 2 godziny nie tanią wołowinę, żeby uzyskać potrzebną szklankę bulionu. Wlej bulion wołowy do ziemniaków. Ile bulionu? To zależy od Twoich preferencji. Zwykle Kartoffelsalat jest dość gęsta, ja jednak wolę, gdy zawiera nieco więcej sosu i jest rzadsza. Proponuję wlej na początek około 150 ml bulionu.

Obierz i pokrój w drobną kostkę czerwoną cebulę, a następnie wrzuć ją do ziemniaków. Całość posól i posyp świeżo zmielonym pieprzem. Zamieszaj całość delikatnie. Część ziemniaków lekko się rozpadnie, a część pozostanie w plastrach. I tak właśnie ma być. Pora do ziemniaków wlać ocet. Ja daję od razu łyżkę stołową.

Porada-> w zależności od rodzaju octu, jaki zastosujesz ta sama jego ilość mniej lub bardziej zakwasi sałatkę.

Uważaj z zakwaszaniem sałatki. W zależności od rodzaju octu, jaki zastosujesz ta sama jego ilość mniej lub bardziej zakwasi sałatkę. Miej to na uwadze doprawiając ją, nie przesadź. Octu zawsze możesz dolać, a nie zawsze zbyt kwaśny smak uda się uratować cukrem.

Musztarda estragonowa i cukier to dodatki do sałatki ziemniaczanej w wersji austriackiej, a właściwie wiedeńskiej. Dodaj zatem do sałatki ziemniaczanej szczyptę cukru oraz pół łyżeczki musztardy.

Na koniec wlej olej w ilości również według uznania. Im więcej do sałatki dodałeś bulionu, tym więcej potrzeba będzie oleju, aby zagęścić powstały sos. W oryginalnej Kartoffelsalat (Erdäpfelsalat) zwykle używa się oleju słonecznikowego, ale jak dla mnie lepszy jest rzepakowy, zwłaszcza nierafinowany

Dobrze, ale delikatnie mieszaj sałatkę. W miarę upływu kolejnych sekund w sałatce będzie się tworzyć sos na wzór winegretu. Gęsty, dość mętny, ale niezwykle smakowity. Dolej jeszcze tyle oleju, aby utrafić swoją ulubioną gęstość sosu, a tym samym sałatki. Na koniec dopraw jeszcze solą, pieprzem i dolej w razie potrzeby octu. Dobrze wymieszaj i odstaw na 30 minut, aby sałatka się przegryzła.

Podawaj posypaną posiekanym szczypiorkiem w temperaturze pokojowej jako dodatek do obiadu lub np. do grillowanych lub gotowanych kiełbasek.


Spróbuj jak wybornie smakuje sałatka ziemniaczaną z sosem musztardowym.


Rekomendowane przepisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *