Sernik wiedeński klasyczny deser salonowy

Fantastyczny sernik wiedeński na bazie wiejskiego twarogu z dodatkiem rodzynek, kandyzowanej skórki z pomarańczy i wanilii.

Sernik wiedeński w wersji klasycznej to bardzo popularne na południu Polski ciasto twarogowe. Nazwa najpewniej wywodzi się z czasów zaborów austriackich w Galicji, kiedy to zaborcy rozpowszechnili wiedeński kult kawiarniany np. w Krakowie. Tak przygotowany i podany sernik nazywano potocznie wiedeńskim, choć w Austrii taki sernik nazywa się po prostu Topfentorte. Tak, czy siak to ciasto znakomite, proste, ale wykwintne, winno być lekko wilgotne po upieczeniu, a ser rozpływać się w ustach. Do tego nieco skórki pomarańczowej, koniecznie rodzynek i otrzymujemy sernik wiedeński kompletny. Jeśli nie znasz koniecznie wypróbuj, ale pamiętaj podstawa to znakomitej jakości twaróg i jajka.

Składniki

1 kilogram dobrego, niezbyt kwaśnego tłustego twarogu wiejskiego;
6 wiejskich jajek;
250 gramów cukru pudru;
100 gramów masła;
2 łyżki grysiku (kasza manna);
50 gramów rodzynek;
50 gramów kandyzowanej skórki pomarańczowej;
pasta waniliowa lub wanilia;
150 gramów mąki pszennej;
80 gramów zimnego masła;
50 gramów cukru pudru;
1 żółtko jajka;

Przepis na sernik wiedeński

Zaczniemy od spodu sernika. Może to być kruche ciasto, mogą to być pokruszone herbatniki, albo po prostu możesz w ogóle spodu nie robić. Sernik wiedeński uda się również bez niego, kwestia wyboru. Aby zrobić spód z kruchego ciasta przesiej na blat 150 gramów mąki pszennej, dodaj 80 gramów zimnego masła, 50 gramów cukru pudru i wbij 1 żółtko jajka. Z podanych składników zagnieć szybko ciasto.

Porada-> wybór rodzaju spodu sernika wiedeńskiego zależy od Twoich preferencji.

Kruche ciasto uformuj w gruby placek, owiń je folią spożywczą i wstaw do lodówki na 30 minut.

Twaróg zmiel w maszynce do mięsa dwukrotnie uprzednio lekko go odciskając, aby nie był zbyt wodnisty. Należy pamiętać, że ser musi być lekko mokry, inaczej sernik wyjdzie suchy. Zmielony ser umieść w dużej misce i odstaw na bok. Oddziel żółtka jajek od białek i umieść w osobnych naczyniach.

Tortownicę o średnicy 24 cm natłuść, a następnie wyłóż papierem do pieczenia. Dzięki takiemu zabiegowi sernik nie powinien opadać, co jest główną zmorą piekących go.

Do miski malaksera włóż 100 gramów masła. Zacznij miksować; ucieraj masło, aby stało się białe. Nie zatrzymując miksera dodawaj do masła kolejno po jednym żółtku. Na koniec do utartego masła z żółtkami wsypuj po łyżce cukru pudru. Gdy masa jest utarta i puszysta wyłącz mikser.

Do zmielonego sera dodaj utartą przed chwilą masę. Dodaj również łyżeczkę pasty waniliowej lub wanilię, kandyzowaną skórkę pomarańczową i namoczone wcześniej w brandy rodzynki. Dodaj również 2 kopiate łyżki grysiku, a następnie wymieszaj.

Wyjmij kruche ciasto z lodówki, lekko rozwałkuj i ułóż na spodzie tortownicy. Ponakłuwaj widelcem i wstaw do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na 10 minut. Podczas gdy ciasto się piecze ubij pianę z białek jajek i dodaj do masy serowej. Delikatnie wymieszaj wszystko i przelej do tortownicy. Wyrównaj.

Sernik wiedeński piecz w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez około 1 godzinę. Czas pieczenia zależy od tego, jak mokry jest twaróg. Sprawdzając patyczkiem musisz wyczuć, kiedy ciasto jest gotowe. Najlepiej zacznij sprawdzać już po 50 minutach pieczenia, ponieważ już wtedy może być gotowy. Znam jednak przypadki, kiedy taki sernik musiał spędzić w piekarniku nawet 80 minut, ponieważ ser był bardzo mokry. Upieczony sernik wyjmij delikatnie z piekarnika, a następnie pozostaw do przestygnięcia.

Porada-> najlepszym sposobem sprawdzenia, czy sernik wiedeński jest upieczony jest tzw. test suchego patyczka.

Wyjmij sernik z tortownicy. Jeżeli wszystko jest OK, nie powinien opaść. Na koniec posyp sernik obficie cukrem pudrem. Podawaj w temperaturze pokojowej razem z kawą.


Wypróbuj także przepis na sernik mojej teściowej.


 

Rekomendowane przepisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *