Sielawa opiekana do kwaśnej zalewy włożona to mój sposób na zachowanie wspomnień lata oraz mazurskich smaków i krajobrazów. Ja wiem, że część z Was uzna za barbarzyństwo włożenie delikatnej sielawy do octu, ale nie dbam o to. Bo ważniejsze mi jest, by jesienią taki słoik z sielawą otworzyć i pałaszując jedną za drugą z zamkniętymi oczami móc przenieść się do polskiej krainy tysiąca jezior. I basta. A jak masz lepszy pomysł na zamknięcie smaku Mazur w słoiku to podziel się ze mną, będę szczęśliwy na kolejny sposób móc swoje ukochane sielawy zachować.
Składniki
1 kilogram świeżej sielawy;
mąka pszenna;
2 cebule;
ocet spirytusowy;
3 listki laurowe;
trochę pieprzu w ziarnach;
2 posiekane ząbki czosnku;
pół łyżeczki ziaren kolendry;
5 ziaren ziela angielskiego;
pół łyżeczki gorczycy;
1 łyżka cukru;
sól, pieprz;
Sielawa opiekana przepis
Świeże sielawy, czyli śliczne, połyskujące rybki z mazurskich i kaszubskich jezior. Muszą być świeżutkie. Tylko wtedy poczujesz ich wspaniały, delikatny smak. Zrób ten przysmak tylko wtedy, gdy właśnie takie sielawy będziesz mieć. Rybki pozbaw głów oraz płetw, oczyść, umyj pod bieżącą wodą, a następnie dobrze osusz ręcznikami papierowymi.
Do garnka wlej 4 szklanki zimnej wody, 1 szklankę octu i dodaj wszystkie przyprawy. Doprowadź zalewę do wrzenia, a następnie gotuj na małym ogniu 5 minut. Wyłącz gaz pod garnkiem i przestudź zalewę. Z uwagi na fakt, że sielawa ma bardzo delikatne mięso zalewa nie powinno być zbyt agresywna, jeśli chodzi o zawartość octu.
Bezpośrednio przed smażeniem rybki posól i obtocz w mące. Następnie otrzep sielawy z nadmiaru mąki i smaż na oleju roślinnym na mocnym ogniu. Oleju powinno być dość sporo, aby rybki znajdowały się w nim mniej więcej do połowy. Smaż sielawy 2-3 minuty, aż staną się lekko złociste. Usmażone ryby odsącz z nadmiaru tłuszczu na ręcznikach papierowych. Pozostaw je, aby nieco przestygły.
Cebule obierz, pokrój w piórka i zalej wrzątkiem. Po 1 minucie odcedź i pozostaw do przestygnięcia. Dzięki takiemu zabiegowi cebula zmięknie i straci nadmierną ostrość.
Sielawa opiekana smak Mazur
Przestudzone sielawy układaj pionowo w słoikach, następnie do każdego słoika włóż nieco przelanej wrzątkiem cebuli. Tak przygotowane sielawy zalej przestudzoną zalewą. Zakręć porządnie słoik i odstaw go w chłodne, ciemne miejsce. Żeby Cię nie kusiło otworzyć go zbyt wcześnie. Wygląda i smakuje cudnie, przywołuje letnie, mazurskie wieczory.
Poznaj i wypróbuj pikantne śledzie w oleju rydzowym w zalewie octowej.