Spaghetti carbonara to pochodzący z Lacjum klasyk kuchni włoskiej. Według oryginalnego przepisu tę pastę przygotowuje się jedynie z guanciale, jajek i sera pecorino romano, a podaje z dodatkiem sporej ilości pieprzu. Jak to z popularnymi daniami bywa pojawiły się na całym świecie liczne modyfikacje tego dania. Przygotowuje się je więc a to z dodatkiem czosnku, a to z natką pietruszki, czy z dodatkiem śmietany. Dobry kucharz zawodowy, ale i kompletny amator w kuchni, przy zachowaniu kilku zasad jest w stanie szybko i łatwo przygotować doskonałe spaghetti carbonara z aksamitnym sosem bez dodawania śmietany. O wyjątkowym smaku tego dania decyduje właśnie ten aksamitny sos. Jeżeli go zepsujesz danie spokojnie możesz wyrzucić do kosza.
Składniki
300 gramów makaronu spaghetti lub bucatini;
3 wiejskie jajka;
150 gramów guanciale lub surowego, wędzonego boczku lub pancetty;
6 łyżek sera pecorino romano;
sól, pieprz;
Przepis na spaghetti carbonara
Składników do przygotowania spaghetti carbonara nie trzeba wiele. Ale absolutnie nic więcej nie potrzeba, aby Twoje spaghetti alla carbonara było wyborne i zgodne z oryginalnym przepisem.
Guanciale to podgardle wieprzowe (część policzka wieprzowego). Jest maślane i niezrównane w smaku, choć przyznać trzeba, że także dość tłuste. Ale to właśnie ten tłuszcz jest nośnikiem smaku. Ponadto guanciale jest sezonowane w soli, pieprzu i przyprawach kilka miesięcy co powoduje, że nabiera ono unikatowego aromatu i smaku. Pokrój guanciale w paseczki lub kostkę.
Ser pecorino romano zetrzyj na drobnych oczkach tarki i przełóż do miski. Do innej miski wbij dwa jajka i jedno żółtko, aby sos był bardziej aksamitny.
W osobnym garnku w dobrze osolonej wodzie gotuj makaron. Spaghetti zwykle gotuje się około 10 minut. Tyle czasu wystarczy, by przygotować składniki sosu i sam sos.
Pokrojone gunaciale wrzuć na patelnię z lekko rozgrzaną oliwą i smaż kilka minut na średnim ogniu, aż wytopi się z niego aromatyczny tłuszcz i zrobią się skwarki (skwarki nie powinny być zbyt mocno wysmażone). Zdejmij patelnię z gazu i odłóż na bok. Teraz masz około 2-3 minut, aby przygotować danie.
Porada-> wytopiony z guanciale tłuszcz to istota i smak tego dania. To baza tego dania.
Znajdujące się w misce jajka i żółtko dobrze popieprz świeżo zmielonym pieprzem i rozbełtaj trzepaczką. Następnie wsyp do tak powstałej masy jajowej wcześniej starty ser i wszystko dobrze wymieszaj.
Patelnię z guanciale wstaw z powrotem na ciepły, ale wyłączony palnik gazowy. To bardzo ważne, ponieważ tłuszcz ze skwarkami musi być na tyle gorący, by połączyć się z serem i jajkami. Jednak gdy będzie zbyt gorący jajka się zetną, zrobi się jajecznica i danie będzie do wyrzucenia.
A zatem na patelnię z przesmażonym (ale „odstanym” około 2-3 minut po przesmażeniu) guanciale wrzuć odcedzony makaron. Wszystko wymieszaj szybko i dokładnie, aby makaron oblepił się tłuszczem. Jeżeli trzeba wlej odrobinę wody z gotowania makaronu.
Wlej na patelnię masę jajeczno-serową. Teraz trzeba wszystko dobrze wymieszać. Spaghetti carbonara wchodzi w decydującą fazę jej przygotowania.
Makaron trzeba bardzo dokładnie, ale delikatnie mieszać kilkadziesiąt sekund, aż masa jajeczno-serowa połączy się z tłuszczem. Powstanie wspaniały, aksamitny sos, który pięknie oblepi makaron. Po kilkunastu sekundach mamy już aksamitny sos. Jeżeli przegapisz ten moment i będziesz dalej mieszać sos bardzo zgęstnieje i Twoja carbonara będzie po prostu „zapychać”, to nic przyjemnego jeść taki makaron.
Spaghetti carbonara sposób podania
Podawaj niezwłocznie posypując dodatkowo świeżo startym serem pecorino romano i sporą ilością świeżo zmielonego pieprzu.
Poznaj <<przepis na spaghetti Amatriciana>>.